17 سپتامبر

پرکردن دندان

پرکردن دندان

دندان دارای عصب هایی می باشد که از سطح دندان فاصله دارد . زمانی که دندان دچار پوسیدگی می شود به کناره های دندان رسیده و سپس به عصب می رسند . لذا پوسیدگی ها از کناره دندان زودتر به عصب می رسند تا اینکه از شیار دندان پوسیدگی رشد کند . تا پوسیدگی به عصب نرسیده می توان دندان ها را پر کرد . این موضوع ربطی به عمق پوسیدگی ندارد . یعنی پوسیدگی چه به میزان یک میلیمتر باشد چه چند میلیمتر باشد تا زمانی که به عصب دندان نرسد احتیاج به عصب کشی نخواهد داشت . ولی حتی اگر به اندازه نوک سوزن به عصب برسد احتیاج به عصب کشی خواهد داشت .

حال اگر پوسیدگی به عصب برسد ابتدا باید عصب کشی صورت گیرد و سپس پرکردن دندان انجام شود . بنا بر تصور افراد زمانی که احساس درد در دندان باشد ، عصب کشی نیاز می باشد در حالیکه این تصور اشتباه است و در برخی موارد فرد دردی را احساس نمی کند در حالی که پوسیدگی به عصب رسیده است .

 تا پوسیدگی به عصب نرسیده می توان دندان ها را پر کرد . این موضوع ربطی به عمق پوسیدگی ندارد .دندانپزشکی بهبد یکی از کلینیک دندانپزشکی در کرج میباشد که دارای تجهیزات پیشرفته و به روزی است .برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۶۳۲۲۱۹۰۵۲ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

چه زمانی بفهمیم نیاز به پر کردن  دندان داریم ؟

زمانی که پوسیدگی به کناره های دندان می رسد ، دندان به سرما و گرما حساس می شود . فرد در این موارد با خوردن غذا یا ماده شیرینی احساس کمی درد می کند . وقتی پوسیدگی از شیارهای دندان شروع می شود ، دیگر از سطح گسترش پیدا نمی کند بلکه از عمق گسترش پیدا کرده و مانند یک کوزه دارای دهانه تنگ و بدین وسیع است . بنابراین نباید از ظاهر دندان برای تشخیص پوسیدگی قضاوت کرد . زیرا در ظاهر پوسیدگی ممکن است کم به نظر برسد ولی ممکن است به عصب رسیده باشد . پس توصیه می شود به طور منظم برای چک کردن دندان ها به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا در مراحل اولیه تشخیص صورت گرفته و درمان شروع شود .

ترمیم-همرنگ-دندان-پوسیده

ترمیم-همرنگ-دندان-پوسیده

مراحل پر کردن دندان

  • اولین اقدامی که در جهت پرکردن دندان انجام می شود ، برداشت پوسیدگی از دندان است . مقدار برداشت پوسیدگی بیشتر از فضای خود پوسیده شده است زیرا مینای موجود در بالای فضای پوسیدگی آنساپورت بوده و باید برداشته شود . علت دیگر آنست که برای دسترسی به عمق پوسیدگی مجبورند دهانه به اصطلاح کوزه مانند را باید باز کنند .
  • بعد از برداشت کامل پوسیدگی ، انتهای حفره چک می شود تا روی عصب دندان باز نشده باشد . در صورت اطمینان از عدم باز شدن عصب دندان ، از موادی برای حفاظت عصب دندان روی قسمتهایی که نزدیک عصب است استفاده می کنند . این مواد به دو علت استفاده می شود :
  1. عصب دندان را از تحریک های مختلف حرارتی حفاظت می کنند .
  2. این مواد حاوی یون هایی است که عصب دندان را برای ساخته شدن مجدد تحریک می کنند . این موضوع برای استحکام عاج باقیمانده زیر پرکردگی مفید است .
  • در مرحله آخر دندان را با آمالگام یا کامپوزیت پر می کنند .

مطالب مرتبط با این مقاله :

عصب کشی دندان 

پوسیدگی دندان

پاسخ

19 − 10 =