26 ژوئن

لمینت دندان در کرج

لمینت دندان در کرج

تا به حال شده است هنگام خندیدن جلوی دهان خود را بگیرید؟ تا به حال به خاطر نامرتب بودن دندان هایتان اعتماد به نفس خود را از دست داده اید؟ آیا تا به حال به خاطر بد رنگ بودن دندان هایتان لبخند خود را در عکس های یادگاری پنهان کرده اید؟

تا به حال شده است هنگام خندیدن جلوی دهان خود را بگیرید؟ تا به حال به خاطر نامرتب بودن دندان هایتان اعتماد به نفس خود را از دست داده اید؟ آیا تا به حال به خاطر بد رنگ بودن دندان هایتان لبخند خود را در عکس های یادگاری پنهان کرده اید؟

همانطور که می دانید لبخند زیبا در اعتماد به نفس فرد بسیار موثر می باشد .یکی از روش های شایع برای این موضوع لمینت یا طرح لبخند است . در صورتی که در مورد این روش زیبایی اطلاع کافی نداشته باشید یا توقعات شما از این روش مشخص نباشد و از عوارض آن اطلاع نداشته باشید ممکن است نتیجه رضایت بخشی برای شما نداشته باشد .

ونیرها و لمینت پوسته های بزرگ شفافی هستند که برای اصلاح نامنظمی های خفیف تا متوسط دندانی استفاده می شود و در مواردی که بدشکلی های دندانی ، ناهنجاری های مادرزادی در شکل دندان و .. وجود داشته باشد با استفاده از ونیرها و لمینت ها چه از نوع کامپوزیتی چه از نوع سرامیکی می توان آن را اصلاح کرد .  انتخاب رنگ این لمینت ها به سلیقه بیمار و رنگ دندان های طبیعی فرد بستکی دارد .

یکی از موثرترین نکات در لمینت دندان ها مهارت دندانپزشک می باشد . اگر در هنگام کار گذاشتن لمینت به درستی انجام نشود ممکن است کنده شود و یا قسمتی از آن شکسته شود . کلینیک بهبد جزو مرکز تخصصی ایمپلنت در کرج می باشد که دارای تجهیزات پیشرفته و به روزی می باشد .برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۶۳۲۲۱۹۰۵۲ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

کاربرد لمینت دندان

لمینت دندان به مواردی به شرح ذیل را اصلاح می کند :

 • بدشکلی های دندان
 • اصلاح بدرنگی
 • سطح ناصاف
 • هرگونه چرخش یا دفورمیتی در دندان ها

بسیاری از مشکلات مربوط به بدشکلی دندان ها می تواند با درمان موثرتر مانند ارتودنسی درمان شود ولی برخی بیماران به دلیل زمان بر بودن و وجود مشکلاتی مانند دشواری در  جویدن غذا و صحبت کردن و شکل نامناسب ارتودنسی ، درمان ساده تر و سریع تر لمینت را انتخاب می کنند.

انواع لمینت دندان در کرج

لمینت انواع مختلفی دارد. بیمار توجه به شرایط مالی و زمانی که برای این روش دارد نوعی از لمینت را انتخاب می کند.

لمینت بر اساس دو روش انجام می شود :

 • لمینت کامپوزیتی

در این روش مستقیما لایه ها بر روی دندان کار گذاشته می شود و طول عمر آن به طور تقریبی ۵ سال می باشد .اما معمولا بیمار بعد از ۲ سال به علت التهاب و عفونت لثه یا بوی بد دهان که ایجاد می شود مجبور به برداشتن می شود . این نوع لمینت ظاهری مصنوعی دارد ولی مزیت آن هزینه کمتر و انجام سریع تر آن می باشد .

 • لمینت پرسلن

این لمینت علاوه بر اینکه ظاهری بسیار زیبا و طبیعی دارد در صورتی که با تکنیک های جدید و چسب های با کیفیت کار انجام شود می تواند بین ۱۵ تا ۲۵ سال عمر داشته باشد . نکته قابل توجه اینست که در نصب این لمینت از کمترین تراش و خراش بر روی دندان های بیمار استفاده می شود . در برخی موارد اصلا دندان ها تراش داده نمی شوند . تراش ها به قدری کم و محدود می باشند که به مینای دندان ها آسیبی وارد نمی شود . ناحیه ای که دارای بیرون زدگی یا دفورمیته است باید برداشته شود تا لمینت ظاهر طبیعی داشته باشد و ضخامت کمتری داشته باشد . لابراتورهایی که دندان پزشک در این روش انتخاب می کند باید از تکنیک بالایی برخوردار باشد . همچینین پزشک باید تجهیزات به روزی برای انجام این روش داشته باشد .

 • لمینت ونیر

ساده ترین روش طرح لبخند که سریع تر و تنها در یک جلسه انجام می شود کامپوزیت ونیر می باشد . این روش تقریبا بدون تراش دندان صورت می گیرد که ناصافی سطحی در دندان ها برطرف می شود .سپس کامپوزیت به صورت لایه لایه بر روی سطح دندان قرار می گیرد . در صورتی که نیاز به پوشش بیشتری بر روی دندان ها باشد یا دفورمیتی ها سطح بیشتری دارند یا ماده قوی تری بر روی دندان قرار بگیرد مجبور به استفاده از پرس دندان می باشد که در این روش تراش خیلی کمی در حدود یک میلیمتر می خورد و سپس با قالب گیری و قرار دادن پرس های تهیه شده در لابراتور این پوشش مناسب را به دندان برمی گردانیم .

لمینت-دندان
لمینت-دندان

افراد مناسب برای کامپوزیت ونیر

در درمان بدشکلی های دندان بسته به میزان و نوع آن درمان متفاوت است . در حالت حاد که فاصله دندان ها زیاد باشد و دندان ها روی هم قرار گرفته باشد و فرد دچار ناهنجاری های فک باشد درمان ارتودنسی می باشد که اولویت دارد . در افرادی سن بالایی دارند یا دارای بی نظمی های خفیفی هستند درمان با کامپوزیت ونیر انجام می شود .

انواع لمینت ونیر

دو نوع ونیر داریم :

 • ونیر سرامیکی

این ونیرها در میان مردم همان لمینیت ها هستند . این ونیرها رنگ زیباتر و طبیعی تر نسبت به ونیر کامپوزیتی دارند. استحکام این نوع لمینت ها بیشتر از انواع دیگر آن است .

 • ونیر کامپوزیتی

کامپوزیت همان ماده ی سفید رنگی می باشد که برای پرکردن دندان استفاده می شود . این ونیرها سطح خارجی دندان را پوشش می دهند . شکل ظاهری دندان را اصلاح می کنند . مزیتی که این روش نسبت به ارتودنسی دارد تغییر رنگ دندان هاست . این رنگ طبق خواست وسلیقه بیمار  انتخاب می شود .

آیا لمینت به دندان آسیب می رساند ؟

یکی از سوالات شایعی که بیماران از پزشک می پرسند اینست که آیا لمینت به دندان آسیبی می رساند یا نه ؟ به صورت کلی اگر بیمار بهداشت دندان را به خوبی رعایت کرده باشد و در صورتی که دندانپزشک از مواد خوب استفاده کرده باشد و از لابراتورهایی استفاده کرده باشد که اون پوشش لازم و ظاهر مناسب را برای دندان ها استفاده کند آسیبی به دندان های لمینت شده وارد نمی شود .

لمینت-دندان
لمینت-دندان

آیا دندان پس از انجام لمینت خراب می شود؟

به طور کلی لمینت ها دچار خرابی نمی شود . اگر روی دندان ها لمینتی قرار نگرفته باشد خرابی دندان قابل مشاهده می باشد اما زمانی که خرابی در زیر لمینت و در داخل دندان ها ایجاد شود قابل رویت نیست و فرد بدون اینکه متوجه آن باشد دچار خرابی در دندان ها شده است .

تنها در صورتی که فرد دچار دندان درد نشود متوجه مشکلی در این دندان ها نمی شود . در این زمان بیمار به دندانپزشک مراجعه می کند و دندانپزشک با گرفتن تصاویر رادیوگرافی متوجه مشکل در دندان فرد می شود .

توصیه هایی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان لمینت شده

 • حتما بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید .
 • از نخ دندان بعد از مسواک استفاده کنید .

طول عمر لمینت دندان

یکی از موثرترین نکات در لمینت دندان ها مهارت دندانپزشک می باشد . اگر در هنگام کار گذاشتن لمینت به درستی انجام نشود ممکن است کنده شود و یا قسمتی از آن شکسته شود .

مواردی که موجب آسیب به دندان می شوند:

 • تغییر گرما و سرما ناگهانی دهان موجب کنده شدن لمینت می شود .
 • در هنگام گاز زدن میوه و غذای سفت ممکن است دندان ها دچار مشکل شوند و بخشی از آنها کنده شود .
 • رعایت بهداشت دندان بسیار تاثیر در دندان ها دارد . بنابراین برای جلوگیری از آسیب به دندان بهداشت دندان باید رعایت شود .
طرح-لبخند-هالیوودی
طرح-لبخند-هالیوودی

مراحل انجام لمینت دندان

در لمینت دندان نیاز به تراش کمی از سطح دندان می باشد . بعد از تراش دادن دندان ها قالب اولیه از دندان ها انجام می شود . این قالب تهیه شده به لابراتوار فرستاده می شود . در لابراتوار با توجه به درخواستی که بیمار دارد و همچنین خواسته خود دندانپزشک فرم و رنگ مورد نیاز برای لمینت آماده می شود .  قالب آماده شده را دندانپزشک ابتدا روی دندان بیمار قرار می دهد و در صورت عدم هماهنگی تغییرات لازم روی دندان ایجاد می شود تا قالب به درستی روی دندان قرار بگیرد .

موارد عدم استفاده از لمینت سرامیکی

 • دندان هایی که در اثر شایش ارتفاع آنها کم شده .
 • در صورت کافی نبودن مینای دندان نمی توان از لمینت دندان استفاده شود .
 • در صورت وجود عادت هایی همچون دندان قروچه یا فار دادن دندان ها .

البته با توجه به تغییراتی که در نسل جدید دندان ها ایجاد شده می توان در همه موارد با استفاده از تشخیص پزشک از لمینت دندان استفاده نمود . سری جدید لمینت های دندان بسیار نازک می باشند و نیاز به تراش دهی زیاد دندان نمی باشد .

مزایای استفاده از لمینت سرامیکی

 • باعث ایجاد زیبایی دندان ها و افزایش اعتماد بنفس می شود .
 • در این روش دندان ها تغییر رنگ نمی دهند .
 • بدون بی حسی انجام می شود .
 • مقاومت لمینت دندان بسیار زیاد می باشد .
 • استفاده از لمینت دندان از خرابی دندان ها جلوگیری می کند .
 • تعدا جلسات مورد نیاز در این روش کم می باشد .

معایب لمینت دندان

در صورت ترک خوردن و یا شکستن نیاز به تعویض دارند .

باید حتما توسط دندانپزشک ماهر انجام شود زیرا در صورت تراش بیش از حد ، دندان ها ضعیف می شوند .

دندان هایی که دچار پوسیدگی می باشند و یا بسیار پرکرده اند نمی توانند از این روش استفاده کنند .

شرایط انجام لمینت دندان

یکی از مناسب ترین روش های اصلاح طرح لبخند، استفاده از لمینت دندان می باشند . بیمارانی که دندان قروچه می کنند در صورت استفاده از لمینت با فشاری که به دندان ها وارد می کنند باعث آسیب رساندن به آنها می شوند . افرادی که دارای مشکل می باشند ابتدا باید به رفع مشکل دندان خود بپردازند و سپس اقدام به انجام لمینت دندان ها کنند . به عنوان مثال افرادی که دندان خراب شده دارند باید پر کنند و یا برای دندان های پوسیده اقدام به ترمیم آنها نمایند .

لمینت-دندان
لمینت-دندان

میزان تراش دادن لمینت دندان

در هنگام لمینت دندان سطح دندان را با توجه به نیاز تراش می دهند . اما ممکن است در برخی نیاز به تراش دندان نباشد.

میزان تراش خوردن دندان ها هنگام لمینت دندان بسته به جنس دندان ها، میزان نامرتبی آن ها، نوع لمینت بکار رفته شده، صلاحدید دندانپزشک؛ متفاوت است. برخی از لمینت ها به طرزی طراحی شده اند که نیاز به هیچ تراشی ندارند و از این رو آسیبی به مینای دندان وارد نمی کنند.

تفاوت لمینت سرامیکی و کامپوزیتی

لمینت سرامیکی ، در مقایسه با لمینت های کامپوزیتی مقاومت بالایی دارند . ماندگاری و ثبات رنگ در دندان های سرامیکی بیشتر است . دندان های سرامیکی زیبایی بیشتری دارند . در برخی لمینت های سرامیکی فوق نازک نیاز به تراش دندان نمی باشد .

قیمت لمینت های کامپوزیتی نسبت به لمینت های سرامیکی کمتر می باشد.

اصلاح طرح لبخند
اصلاح طرح لبخند

شکستگی در لمینت دندان

باید بیمار در انتخاب لمینت با دندانپزشک خود مشورت کند ، زیرا در صورتی که هیچگونه کنترااندیکاسیونی انجام نشود احتمال کستگی در لمینت دندان نیز افزایش می یابد .

مراقبت های بعد از لمینت دندان

همانطور که از دندان های طبیعی خود مراقبت می کنید، باید از دندان های لمینت شده نیز مراقبت کنید، البته با کمی توجه بیشتر!! استفاده ی مناسب و منظم از مسواک و نخ دندان، باعث از بین رفتن پلاک های دندانی و مواد غذایی گیر افتاده بین دندان ها می شود. بنابراین با رعایت بهداشت دهان و دندان نه تنها به سلامت دندان هایتان کمک می کنید بلکه می توانید از لمینت های خود مراقبت کرده و ماندگاری و طول عمر آن ها را افزایش دهید.

انجام چکاپ های دوره ای دندانپزشکی در رعایت هرچه بهتر بهداشت دهان و دندان، به شما کمک می کنند. اطلاع از وضعیت داخلی دندان ها با استفاده از گرافی های تشخیصی دندانپزشکی، می تواند برنامه ریزی دقیق تری برای مراقبت از حفره ی دهان و دندانتان در اختیار شما قرار دهند.

 • یکی از اصلی ترین مواردی که باید بعد از هر گونه ترمیم دندان به آن توجه شود رعایت بهداشت دهان می باشد .
 • از دستگاه های پیزوالکتریک می توان برای جرم گیری استفاده نمود .
 • استفاده از برخی مواد شوینده که حاوی فلورید می باشند مضر بوده و باید با هماهنگی دندانپزشک استفاده شود .
 • استفاده از مواد غذایی باید با مشورت پزشک باشد زیرا برخی مواد غذایی ممکن است تاثیر منفی در لمینت دندان ها داشته باشند .

مدت زمان انجام لمینت دندان

هر یک از انواع لمینت های دندان دارای تعداد جلسه های گوناگون می باشند . به عنوان مثال کامپوزیت دندان به طور کلی در یک جلسه ایجاد می شود ، اما لمینت سرامیکی تا ۳ جلسه ممکن است طول بکشد .

این نکته را در نظر داشته باشید که برای زیبایی دندان ها نیاز به ترمیم تمام دندان ها نمی باشد و برای ۸ الی ۱۰ دندان نیز می توان این کار را انجام داد .

انتخاب رنگ لمینت دندان

یکی از مهم ترین نکات استفاده از لمینت دندان این است که می توان رنگ دندان را انتخاب نمود . در این روش می توان دندان ها را بسیار سفید کرد .

لمینت-دندان
لمینت-دندان

لمینت بهتر است یا ارتودنسی دندان

آیا می توان از لمینت دندان به جای ارتودنسی استفاده کرد؟

یکی از مواردی که در تبلیغات استفاده شده استفاده از لمینت دندان به جای ارتودنسی دندان می باشد . آیا این مورد صحت دارد ؟ برای پاسخ به سوال باید گفت بله لمینت دندان یکی از بهترین موارد برای جایگزینی می باشد ، زیرا در رابطه با ارتودنسی ممکن است به حالت اولیه باز گردد ولی در صورتی که برای رفع مشکل دندان ها از لمینت دندان استفاده شود امکان بازگشت بسیار کم می باشد .

هزینه لمینت دندان

موارد مختلفی می توانند هزینه ی این پوسته های زیبایی را تحت تاثیر قرار دهند. به موارد زیر دقت کنید:

 • بیمه های مختلف در قیمت لمینت دندان تاثیر بسیاری دارند .
 • تعرفه های دندانپزشکی نیز در قیمت لمینت دندان تاثیر گذار می باشد .
 • تجربه و مهارت هر دندانپزشک . باید توجه داشت که در صورت ماهر نبودن ممکن است عوارض با خسارت های بالا ایجاد شود . بنابراین این مورد باید حتما رعایت شود و نزد دندانپزشک ماهر مراجعه نمایید .
 • استفاده از مواد و تجهیزات مناسب برای لمینت دندان ها

هزینه کامل و قطعی لمینت دندان در طی جلسات مشاوره و انتخاب نوع لمینت مورد نیاز، از سوی دندانپزشکی زیبایی تعیین و به اطلاع مراجعه کننده عزیز رسانده می شود.

پاسخ

سه × 2 =