26 ژوئن

ارتودنسی دندان در کرج

ارتودنسی دندان در کرج

ارتودنسی دندان شاخه ای از دندانپزشکی است که باعث مرتب شدن دندان ها و فک ها می شود .معمولاً دندانهایی که که در جای مناسب خود قرار نگرفته اند یا کج شده اند و یا در طی زمان دچار انحراف شده اند باعث می شود در محل قرار گرفتن دیگر دندان ها رو به هم بریزند و در نتیجه فرد از لحاظ ظاهر ،دارای دندان مناسب نباشد.

ارتودنسی دندان شاخه ای از دندانپزشکی است که باعث مرتب شدن دندان ها و فک ها می شود کلینیک بهبد جزو کلینیک دندانپرشکی در کرج می باشد که دارای تجهیزات پیشرفته و به روزی می باشد .برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۶۳۲۲۱۹۰۵۲ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

مزایای استفاده از ارتودنسی دندان چیست ؟

 • داشتن دهان و دندانهای سالم
 • ظاهر زیبای دندان
 • داشتن دندان هایی باعمر طولانی تر
 • تاثیر در زندگی اجتماعی فرد
 • اعتماد به نفس بیشتر فرد
ارتودنسی-دندان
ارتودنسی-دندان

ارتودنسی برای چه افرادی مورد نیاز است ؟

فقط دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی می تواند تعیین کند که آیا شما می توانید از ارتودنسی استفاده کنید یا خیر .در این زمان دندانپزشک از شما می خواهد که از دندان هایتان عکس بگیرید تا وضعیت دندان هایتان را بررسی کند البته ناگفته نماید علاوه بر عکس دندان سلامت دهان و لثه های شما بسیار اهمیت دارد در صورتی که دهان و لثه ی شما مشکل داشته باشد دندانپزشک از شما می خواهد که مدتی صبر کنید تا بعد از سلامت کامل اقدام به گذاشتن ارتودنسی کنید.

کاندیدای مناسب ارتودنسی دندان

 • دندانهای فوقانی بیش از حد به سمت جلو باشد .
 • دندان های فوقانی بیش از حد عقب هستند.
 • فاصله های دندانی بیش از حد
 • نامرتب قرار گرفتن دندان
 • در سنین پایین در صورتی که فرزندتان دچار مشکل فک باشد ( بیش از اندازه عقب یا جلو باشد ) می توان با ارتودنسی این مشکل رو برطرف کرد به گونه ای دیگر نیازی به جراحی فک نخواهد بود.

نحوه  انجام ارتودنسی

ارتودنسی دندان می تواند، ثابت و قابل جابجایی باشد ، که برای کمک به حرکت دندان ها، بازسازی ماهیچه ها و رشد فک ها تاثیر می گذارند. این وسایل با قرار دادن فشار ملایم روی دندان ها و فک ها کار می کنند. شدت مشکل شما تعیین می کند که کدام روش ارتودنسی احتمالا موثر باشد.

نصب براکت بر روی دندان

برای نصب براکت بر روی دندان ابتدا دندان های شما به خوبی توسط متخصص بررسی می شود سپس دندانپزشک شما اسید مخصوص بر روی سطح دندان های قرار می دهد و شرایط را برای نصب براکت آماده می کند در بعضی موارد لازم است که از کامپوزیت نوری برای چسباندن براکت ها استفاده کند برای این منظور سیم قوسی را از براکت رد می کنند و سپس از کش های رنگی  بر روی براکت استفاده می کنند تا فشار بر روی دندان ایجاد کند.امکان اینکه انجام دادن این مراحل برای شما کمی سخت باشد وجود دارد زیرا گذراندن این مراحل کمی درد آور است .جای نگرانی ندارد در این مرحله پزشک برای آرام تر کردن بیمار مسکن تجویز می کند و در برخی موارد جویدن ادامس بدون قند را به بیمار تجویز می کند این عمل باعث می شود که بیمار آرام تر شود. نکته ی قابل توجه در نصب براکت بر روی دندان این است که نیاز است شما ماهی یک بار به دندانپزشکی خود مراجعه کنید تا پزشک به خوبی شما را معاینه کند تا در صورت لازم کش های شما تعویض شود انجام دادن هر کدام از این مراحل امکان دارد کمی دردناک باشد.

ارتودنسی-دندان
ارتودنسی-دندان

انواع ارتودنسی

ارتودنسی ثابت

در صورتی که ناهنجاری دندان های شما بسیار سخت و پیچیده باشد لازم است از ارتودنسی ثابت برای دندان های شما استفاده شود و این نوع ارتودنسی کارایی بهتری برای دندان ها با ناهنجاری زیاد دارند .در ارتودنسی ثابت پزشک از سیم و کش های مخصوص برای مرتب کردن دندان ها استفاده می کند و در سویی که می خواهد قرار می دهد با انجام ارتودنسی ثابت هیچ آسیبی به دندان ها وارد نمی شود.فقط لازم است که به بهداشت دندان بیش از قبل اهمیت دهید.

ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک برای افرادی مناسب است که یا قبل از سن بلوغ باشند یا دارای ناهنجاری فکی هستند .برای انجام ارتودنسی متحرک لازم است قالب گیری از دهان بیمار انجام شود .بیماری که از ارتودنسی متحرک استفاده می کند لازم است که بهداشت دهان را به خوبی رعایت کند و در همه زمان ( خوردن ، آشامیدن ، خوابیدن ) از ارتودنسی متحرک استفاده کند توصیه می شود که افرادی که کودکشان دارای مشکل فکی است در سن ۸ الی ۹ سالگی ، قبل از رشد دندان به دندانپزشکی مراجعه کنند تا با گذاشتن ارتودنسی متحرک ، مشکل فک و دندان هایشان را برطرف کنند .از این زمان می توان قبل از رشد دندان با گذاشتن ارتودنسی متحرک به دندان ها جهت داد به گونه ای که کودک بعد از سن بلوغ دیگر نیازی به جراحی فک نخواهد داشت .مدت زمان استفاده در درمان ارتودنسی متحرک حدود ۶ ماه است .

مراحل انجام ارتودنسی دندان

پزشک ابتدا دندان های بیمار رو بررسی می کند در صورتی که بیمار با مشکل ناهنجاری دندان مواجه باشد ارتودنسی دندان را پیشنهاد می کند معمولاً ناهنجاری های دندانی به علت عوامل مختلفی چون تصادف ، ضربه  و یا هر دلیل دیگری می تواند باشد که در صورتی که قبل از سن بلوغ به دندانپزشکی مراجعه شود مشکل دندان و فک با ارتودنسی دندان قابل درمان است اما در صورتی که بعد از سن بلوغ باشد فقط می توان مشکل دندان رو برطرف کرد اما مشکلات فک را نمی توان برطرف کرد و نیاز است که فرد حتماً جراحی فک انجام دهد .

در طی جلسه مشاوره پزشک از بیمار درخواست رادیوگرافی می کند تا دندان های شما رو به خوبی بررسی کند. سپس بعد از بررسی عکس ها و معاینه کامل اقدام به انجام ارتودنسی می کند.

نکته ی قابل توجه این است که سن مناسب برای جراحی فک بعد از سن بلوغ است اما به این معنی نیست که افرادی که بالای سن ۴۵ سال هستند جراحی فک انجام ندهند .

مراقبت های بعد از ارتودنسی دندان

بعد از آنکه فرد ارتودنسی دندان را انجام داد لازم است تا برای داشتن نتیجه ایده ال مراقبت های لازم را انجام دهید .

مراجعه پی در پی و تنظیم براکت های ارتودنسی امری مهم است  ، زیرا می تواند تاثیری قابل توجه  در کوتاه کردن طول عمر ارتودنسی دندان  و نتیجه گیری بهتر از آن  داشته باشد . در طی این جلسات وضعیت دندان ها  توسط دندانپزشک مورد ارزیابی قرار می گیرد.

بهداشت بعد از ارتودنسی دندان

رعایت بهداشت دهان و دندان  باید به صورت عادت پی در پی انجام شود . خوب است تا والدین از همان سنین کودکی رعایت بهداشت دهان و دندان را به کودکان خود آموزش دهند، تا مسواک کردن و استفاده از نخ دندان برای آن ها عادت گردد . زمانی که فرد درمان ارتودنسی دندان را انتخاب می کند به دلیل استفاده از دستگاه های فلزی و ایجاد فاصله در بین دندان ها ،احتمال خرابی و پوسیدگی دندان بیشتر می شود . امروزه مسواک های مخصوص ارتودنسی دندان  در بازار وجود دارد که فرد می تواند با تهیه آن ها به بهداشت دهان و دندان خود کمک کند .

 • استفاده از دهانشویه های مخصوص شستشوی دهان که می تواند از پوسیدگی دندان جلوگیری کند ،نیز کمک کننده می باشد .
 • بعد از نصب ارتودنسی دندان بهتر است تا فرد  تا مدتی از خوردن غذاهای سفت که نیاز به جویدن زیاد دارند ،خودداری کند . غذاهایی همچون ته دیگ ،ذرت و …
 • گاهی بنا بر شرایط فرد جراحی فک همراه با ارتودنسی دندان تجویز می گردد در این شرایط بهتر است تا چند روز از مسواک کردن دهان خودداری  شود و تنها با کمک دستمال دندان ها تمیز شوند .
ارتودنسی-دندان
ارتودنسی-دندان

آیا ارتودنسی دندان درد دارد ؟

درد در هنگام ارتودنسی دندان امری طبیعی است . اما باید گفت این درد کاملا قابل تحمل است .  بهتر است ارتودنسی دندان در سنین ابتدایی انجام شود  تا هم طول دوره درمان و هم هزینه مورد نیاز برای آن به نسبت کمتر شود .  گاهی ممکن است فرد در هنگام قرار گیری دستگاه در دهان درد را احساس کند در این شرایط دندانپزشک با تجویز مسکن هایی این درد را کنترل می کند .

قیمت ارتودنسی در کرج

ارتودنسی دندان به نسبت سایر روش های درمانی در دندانپزشکی  نیاز به صرف هزینه بیشتری دارد . اما در صورت نادیده گرفتن می تواند مشکلات و ناهنجاری های دیگری را سبب شود . همانطور که گفته شد در صورتی که ارتودنسی دندان در سنین کودکی انجام شود هزینه کمتری نیاز دارد .  هزینه ارتودنسی دندان بسته به ناهنجاری های موجود  در هر فرد متفاوت است ،شما برای اطلاع از تعرفه های دقیق ارتودنسی دندان بهتر است حضوری به دندانپزشک مراجعه کنید .

انواع نگهدارنده های ارتودنسی دندان

امروزه سه نوع اساسی نگهدارنده وجود دارد و هر کدام در شرایط خاص بهترین  نتیجه را می دهند . انتخاب نوع نگهدارنده بهتر است توسط دندانپزشک شما انجام شود .

شایع ترین نگهدارنده به اصطلاح “Hawley” است ، این نگهدارنده  بسیار نازک است  و به شکل آکریلیک  همانند فرم دهان فرد طراحی شده است ،این نگهدارنده با کمک سیم ، دندان ها را در موقعیت خود قرار می دهد . نگهدارنده Hawley به راحتی در داخل دهان قرار  می گیرد و این قابلیت را دارد که فرد رنگ و طرح های آن  را برای قسمت پلاستیکی سقف دهان انتخاب کند .  این نوع نگهدارنده مزیت های بسیاری دارد و فرد در طی استفاده از آن همیشه لبخندی زیبا دارد .

نگهدارنده های نامرئی

یکی دیگر از سبک های محبوب نگهدارنده در بازار وجود دارد  که عملا نامرئی هستند . بنابراین هیچ کس متوجه وجود آن نمی شود  .

نگهدارنده Retainers ثابت

نگهدارنده های ثابت قابل جابجایی نیستند مانند نگهدارنده های Clear یا Hawley  این نگهدارنده ها معمولا برای دندان های انتهایی  استفاده می شود .این نوع نگهدارنده ارتودنسی دندان ،توسط کاربر قابل جابه جایی نیست و تنها در محله اول توسط دندانپزشک محل قرار گیری  آن تنظیم می شود .

ارتودنسی دندان کودکان

ارتودنسی دندان  بیشتر توصیه شده است تا در سنین کودکی انجام شود  . ارتودنسی دندان کودکان به نسبت بزرگسالان موفق تر عمل می کند . والدین کودکانی که مراجعه منظم نزد دندانپزشک را از همان سنین ابتدایی آغاز می کنند ،کودکانشان دندان های سالم تری دارند . در حقیقت ارتودنسی دندان در سنین کودکی با هدف پیشگیری انجام می شود  ،  زیرا از بروز اختلالات فکی و دندانی شدید تر جلوگیری می کند . لازم است تا همه کودکان  از سنین ۷ سالگی نزد دندانپزشک مراجعه کنند تا  در صورت نیاز ،ارتودسی دندان انجام شود .

ارتودنسی-دندان
ارتودنسی-دندان

ارتودنسی بزرگسالان

به طور طبیعی تمام مشکلات دندانی و فکی از سنین کودکی شروع می شوند  یعنی زمانی که دندان های دائمی رشد می کنند ،  در این سن حرکت دندان ها  به نسبت بیشتر است  در نتیجه طول درمان ارتودنسی دندان کوتاه تر  می باشد  . اما ارتودنسی در بزرگسالی هم انجام می شود که می تواند مشکلات خود را داشته باشد .   افرادی که ارتودنسی در سنین بزرگسالی را انجام می دهند به نسبت طول دوره درمان در آن ها افزایش می یابد ، دلیل آن هم  می تواند موارد زیر باشد :

 • متوقف شدن رشد  دندان ها در  سنین بزرگسالی
 • عدم خون رسانی کافی  به بافت های دهان
 • وجود دندان های از دست رفته  و یا به شدت ترمیم شده
 • تمام این ها از دلایل افزایش طول دوره درمان ارتودنسی دندان در بزرگسالی می باشد .

بهترین سن برای ارتودنسی دندان

ارتودنسی دندان محدودیت سنی ندارد ، اما موارد بسیار وجود دارد که می تواند بر  طول دوره درمان  ارتودنسی دندان تاثیر گذار باشد .  همانطور که در ابتدا هم گفته شد ،  ارتودنسی دندان از سری درمان هایی است که به زمان نیاز دارد . طول دوره  درمان برای آن در حدود ۶ ماه تا دو سال  است . اما اگر بخواهید بهترین سن برای انجام آن را بدانید باید گفت ارتودنسی دندان در سنین کودکی بسیار موفق تر  است ،هر چه دندان ها انحراف بیشتری داشته باشند ، باعث ایجاد مشکلات بیشتری در فرد می گردند  تنها منظم و ردیف کردن دندان ها  با استفاده از ارتودنسی دندان میسر  می باشد .

پاسخ

10 + سیزده =