26 ژوئن

ایمپلنت دندان در کرج

ایمپلنت دندان  در کرج

یکی از روش های جایگزینی دندان های از دست رفته کاشت دندان یا ایمپلنت می باشد. ایمپلنت دندانی استوانه ای پیچ مانند است که در استخوان فک کاشته می شود و نقش ریشه دندان را بر عهده می گیرد.

امروزه ایمپلنت برای دندان های از دست رفته بسیار شایع می باشد . کلینیک بهبد جزو کلینیک دندانپزشکی در کرج می باشد که دارای تجهیزات پیشرفته و به روزی می باشد .برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۶۳۲۲۱۹۰۵۲ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

ایمپلنت دندانی در افرادی استفاده می شود که دندان هایشان را در نواحی خاصی از دست داده باشند. در گذشته اگر ما در دو طرف ناحیه بی دندانی دندان های داشتیم می توانستم با پایه قرار دادن آنها فضای در میان این دندان ها را پر کنیم که عوارض بسیاری داشت از جمله آسیب رساندن به دندان های طرفین هست که دندان ها تراش می خوردند و در بعضی مواقع نیاز به درمان ریشه پیدا می کردند و با زیر پوشش قرار دادن آنها تحت روکش دندان آن فضای بی دندان را بهم متصل می کردند.

امروزه با این درمان  می توانیم علاوه بر حفظ استخوان ناحیه مورد نظر و می توانم از آسیب دندان های کناری هم جلوگیری کنیم و بسیار کارآمد و بسیار با قدرت بالا می توانیم فانکشن جویدن را به بیمار برگردانیم.

ایمپلنت-دندان
ایمپلنت-دندان

انواع ایمپلنت دندان

دو نوع ایمپلنت به بازار عرضه شده است بنام های ایمنت های یک قطعه ای و سه قطعه ای نیز می باشد.

مراحل ایمپلنت های سه قطعه ای

در دو مرحله جراحی کاشته می شود و در اولین مرحله جراحی بعد از کنار زدن لثه و ایجاد یک سوارخ کوچک در استخوان فک یک قطعه پیچ مانند ایمپلنت که قطعه اول محسوب می شود درون استخوان فک قرار می گیرد. اما این ایمپلنت قابلیت تحمل باد را ندارد و باید حدود سه تا چهار ماه بگذرد تا جوش استخوانی اتفاق بیفتد. پس از اینکه جوش استخوانی اتفاق افتاد در مرحله دوم لثه باز می شود و قطعه دوم که اباتمن هست بر روی ایمپلنتی که داخل استخوان قرار داده شده بود با پیچ مخصوصی به ایمپلنت محکم می شود و پس قالب گیری روکش بر روی اباتمن قرار خواهد گرفت از این لحظه به بعد بیمار می تواند با این روکش غذا بجود.

ایمپلنت-دندان
ایمپلنت-دندان

مراحل ایمپلنت یک قطعه ای

بعد از کاشت ایمپلنت دندان یک قطعه ای روکش موقت بر روی آن چسبانده می شود و بیمار می تواند با آن غذاهای معمولی که زیاد سفت نباشند را بجود بعد از آنکه لثه در اطراف ایمپلنت شکل نهایی خود را پیدا کرد  قالب گیری انجام می شود و روکش نهایی بر روی ایمپلنت نصب می شود و این زمان حدود سی الی چهل و پنج روز طول می کشد.

طبقه بندی ایمپلنت براساس سطح آن را می توان به شیوه هایی تقسیم نمود، از جمله:

  • ماشینی
  • بافت دار
  • پوشیده
  • صاف

اندازه های مناسب ایمپلنت دندان

ایمپلنت ها با اندازه های مختلفی (طول و قطر) در دسترس هستند و بسته به استخوانی است که در داخل آن قرار می گیرند و فضای که وجود دارد اندازه ایمپلنت متفاوت است.  دارای طول ها و قطر های مختلف هستند و ایمپلنت های هستند که خیلی کوتاه اند. مسلما ما هر چقدر بتوانیم ایمپلنت های با طول بلند تر قرار دهیم ثبات اولیه آن بهبود پیدا می کند و ریسک بعد از بارگذاری آن هم کاهش پیدا می کند اگرچه این را بدانید که در مطالعات انجام شده نشان می دهد که آن چهار تا پنج میلی متر ابتدایی بعد از اسای ایکتش که داخل استخوان هست و نیرو ها را تحمل می کند و در توزیع نیرو ها نقش دارد و برعکس طول ایمپلنت در موقع نصب خیلی مهم است قطر و ارتفاع استخوان در دسترس در انتخاب و نوع ایمپلنت موثر است. به خصوص در شرایط فعلی ایمپلنت های کوتاه بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

طول ایمپلنت به طور کلی سطح تماس بدنِ ایمپلنت را تحت تاثیر قرار می دهد و هر چقدر آنها کوتاه تر باشد سطح تماس کمتر می شود.

مزیت های ایمپلنت های کوتاه از نظر جراحی

  • سبب می شود جراحی به صورت اضافه برای بیمار انجام نشود
  • پیچیدگی روش جراحی کمتر می شود
  • خطر افزایش حرارت بیش از حد کاهش پیدا می کند
  • خطر اینکه آسیب به کانال عصب فک پایین برسد کمتر می شود

از نظر دوام ایمپلنت هنوز اختلاف نظر های وجود دارد. با این حال در صورتی که درست استفاده شوند و به ایمپلنت های دیگر اسپیرینت شوند می توانند کمک کننده باشند.

ایمپلنت-دندان
ایمپلنت-دندان

سوالات متداول ایمپلنت دندان

دلیل عرضه ایمپلنت یک قطعه ای و یا بامپیس چیست؟

برای جلوگیری از انجام دو مرحله جراحی و همچنین استفاده فوری از ایملنت، ایمپلنت یک قطعه ای به بازار عرضه شد.

نقش بهداشت دهان و دندان در افزایش طول عمر ایمپلنت دندان چیست؟

رعایت بهداشت دهان نقش مهمی در افزایش ایمپلنت دارد. باکتری های دهان علاوه بر ایجاد پوسیدگی می توانند در استخوان اطراف ایمپلنت التهاب ایجاد کنند و باعث به خطر افتادن ایمپلنت شوند و استفاده روزانه از نخ دندان، مسواک و کارتواجت می تواند باکتری های چسبیده به روکش روی ایمپلنت را موقتا حذف کند اما پس از گذشت ساعتی باکتری های چسبیده به سایر نواحی دهان به سرعت منتقل می شود و خود را به سطوح دندان می رساند. برای به تعویق انداختن این جابجایی میکروبی لازم است باکتری ها به طور کلی کاهش پیدا کنند و با استفاده از دهان شویه ضد میکروبی با کم کردن تعداد باکتری ها و خنثی سازی محصولات مخرب باکتری ها به کاهش بیماری های دهان و دندان از جمله وسیدگی دندان ها و التهاب اطراف ایمپلنت کمک می کند.

چه افرادی می توانند از ایمپلنت دندان استفاده کنند؟

معمولا در ایمپلنت محدودیتی برای فرد دریافت کننده ایمپلنت نداریم. البته سعی می کنیم ایمپلنت را در افرادی قرار دهیم که سن رشد آنها تمام شده باشد و فک فرد دیگر رشد اضافه نداشته باشد و یا در افرادی ایمپلنت را قرار می دهند که از نظر سلامتی دارای یک بدن کاملا سالم باشند اما دو مورد ممنوعیت کارگذاری داریم و یا اینکه به اصطلاح باید با احتیاط این ایمپلنت ها را کار بگذاریم. افرادی که خیلی شدید سیگار می کشند و افرادی که مبتلا به بیماری های دیابت، فشارخون و بیماری قلب کنترل نشده دارند در این افراد باید با احتیاط از ایمپلنت استفاده کنیم بخاطر اینکه طول عمر ایمپلنت و کارایی ایمپلنت در این دسته از افراد کاهش پیدا می کند. در صورتی که این بیماری های سیستماتیک را تحت کنترل قرار دهیم می توانیم از درمان ایمپلنت دندانی استفاده کنیم.

جنس ایمپلنت دندان از چه می باشد؟

ایمپلنت دندان یک پست تیتانیوم است (مانند یک ریشه دندان) که به صورت جراحی به استخوان جمجمه زیر خط دندان قرار می گیرد و اجازه می دهد که دندانپزشک حاذق، دندان های جایگزین یا یک پل را در آن محل قرار دهد. گفته می شود که ایمپلنت مانند پروتز می تواند شل  و به حالت افتاده نمایان شود. همچنین این پروسه به سلامت عمومی دهان  و بهداشت دندانی کمک شایانی می کند زیرا لازم نیست که به دندان های دیگر مانند پل ها متصل شود.

خصوصیات مراقبت از دهان با ایمپلنت چگونه می باشد؟

افرادی که از ایمپلنت استفاده می کنند، باید لثه های سالم و استخوان کافی برای حمایت از ایمپلنت داشته باشند. اگر استخوان بیش از حد نازک یا نرم باشد و قادر به حمایت از یک ایمپلنت نداشته باشد، ممکن است نیاز به پیوند استخوانی در متقاضی صورت گیرد.

ایمپلنت های دندانی چیست؟

ایمپلنت های دندانی، پست های فلزی یا فریم هایی هستند که به صورت جراحی در داخل شکمبه زیر لثه قرار می گیرند. هنگامی که آن ها در جای خود ثابت می شوند، به دندانپزشک اجازه می دهند دندان های جایگزین را روی آن ها قرار دهد.

عملکرد ایمپلنت های دندانی به چه روشی می باشد؟

از آنجا که ایمپلنت ها به جوشان متصل می شوند، آن ها پایداری کافی برای دندان های مصنوعی ایجاد می کنند. پروتزها و پل هایی که به ایمپلنت نصب شده اند در دهان لغزش و تغییر ایجاد نمی نمایند (مزیت ویژه ای در هنگام خوردن و صحبت کردن) این جاذبه امن باعث می شود پروتزها و پل ها ، و همچنین تاج های فردی که بر روی ایمپلنت قرار می گیرند ، طبیعی تر از پل ها یا پروتز های معمولی باشند.

برای بعضی از مردم، پل های عادی و پروتزها به راحتی صورت نمی گیرد (به علت لکه های سیاه) علاوه بر این، پل های عادی باید به دندان ها در هر دو طرف فضای سمت چپ دندان متصل شوند.

برای داشتن ترکیب منظم و مرتب با ایمپلنت باید لثه های سالم و استخوان کافی برای مراقبت ازآن وجود داشته باشد. مراقبت های دقیق دهان و دندانپزشکی منظم برای موفقیت درازمدت ایمپلنت های دندانی بسیار مهم است.

ایمپلنت ها معمولا گران تر از روش های دیگر جایگزینی دندان هستند و اکثر بیمه های حقیقی معمولا کمتر از ۱۰ درصد هزینه ها را پوشش می دهند.

ایمپلنت-دندان
ایمپلنت-دندان

انواع ایمپلنت دندان کدام ها می باشند؟

ایمپلنت آندوسپرمی : این جراحی به صورت مستقیم در داخل استخوان جمجمه قرار می گیرد. هنگامی که بافت صمغی بهبود یافته باشد، یک جراحی دوم برای اتصال یک پست به ایمپلنت اصلی ضروری است. در نهایت، یک دندان مصنوعی (یا دندان) به صورت جداگانه قرار داده می شود البته پس از پیوستن یا در یک پل یا دندان مصنوعی صورت می گیرد.

ایمپلنت های زیرپوستومی : این نوع ایمپلنت شامل یک قاب فلزی است که درست زیر بافت آدامسی قرار دارد. همان طور که لثه ها بهبود می یابند، قاب به سمت استخوان فک ثابت می شود. پست ها، که به قاب متصل می شوند، از طریق لثه ها خارج می شوند. همان گونه که ایمپلنت های آندوسپتال، (دندان های مصنوعی) نیز به پست ها نصب می شوند.

مزایای یک ایمپلنت تک دندان بر روی یک پل چیست؟

ایمپلنت دندانی چندین مزیت را نسبت به سایر گزینه های جایگزینی دندان فراهم می کند. علاوه بر این که به دنبال و کارکردن مانند یک دندان طبیعی می باشیم، ایمپلنت دندانی جایگزین یک دندان تنها بدون ضریب سلامت دندان های مجاورمی شود. دیگر درمان مشترک برای از دست دادن دندان تک، یک پل ثابت  است که از این عارضه پشتیبانی شده از دندان، مستلزم آن است که دندان های مجاورحامی آن دندان باشد.

از آنجا که ایمپلنت دندانی ریشه دندان را جایگزین می کند، استخوان بهتر حفظ می شود. این پروسه با یک پل (برخی از استخوان هایی که قبلا دندان را محاصره کرده اند) آغاز می شود .ایمپلنت های دندانی به استخوان  متصل می شوند و باعث حفظ سلامتی استخوان خواهند شد.

ایمپلنت چگونه قرار می گیرد؟

اول، ایمپلنت، به نظر می رسد مانند یک پیچ یا سیلندر، به فک پیچ می شود در طول دو تا شش ماه آتی، ایمپلنت و استخوان مجاز به اتصال به یکدیگر برای تشکیل لنگر دندان مصنوعی خود تلاش می کنند. در طول این مدت، گزینه جایگزینی موقت دندان را می توان بر روی محل ایمپلنت پوشاند.

گام دوم ازاین روش برای کشف ایمپلنت و ضمیمه یک پسوند ضروری است و پایه ای را که دندان جدید قرار می گیرد، کامل می کند. لثه های مجاز به بهبودی در عرض چند هفته پس از این روش کمک می نماید.

برخی از سیستم های ایمپلنت (یک مرحله ای) وجود دارد که در مرحله دوم نیازی چندانی به آن نیست. این سیستم ها از یک ایمپلنت استفاده می کنند که قبلا قطعه متصل را ایجاد می کردند. پریودنتیست (متخصص جراحی لثه و ایمپلنت) به متقاضی توصیه می کند که کدام سیستم برای شما مناسب تر می باشد.

در نهایت، یک دندان جایگزین به نام تاج را که دندانپزشک برای شما ایجاد می نماید را به یک پست کوچک فلزی متصل می کند که به عنوان متصل کننده شناخته می شود. بعد از یک مدت کوتاه، اعتماد به نفس خود را در لبخند و توانایی برای جویدن و صحبت کردن تجربه خواهد کرد. ایمپلنت های دندانی در ظاهر دهان متقاضی جلوه ای زیبایی ایجاد می نماید و فضای خالی از دندان را پر می کند.

طول عمر و ماندگاری ایمپلنت دندان چقدر می باشد؟

ایمپلنت ها یک درمان سالم و مطمئن به منظور جایگزین دندان پوسیده و خراب می باشد که در صورتی که از آن ها به خوبی محافظت شود از ماندگاری بالایی برخوردار خواهند بود. چنانچه از آن ها به خوبی مراقبت نشود مانند دندان های پوسیده خراب و شل خواهد شد و در نتیجه نیاز به ترمیم آن پیدا خواهید نمود.

در صورت محافظت  و قرار گیری در استخوان قوی و محکم  سلامت ایمپلنت تضمینی می باشد و می توان سال ها از آن استفاده نمود.

پاسخ

نه − شش =