۱۲ دی

پروتز دندان متحرک

پروتز دندان متحرک

آیا بر اثر افزایش سن قسمت یا تمام دندان هایتان از بین رفته است؟

آیا بیماری دیابت دندان های شما را درگیر پوسیدگی شدید کرده است؟

با ما در این مقاله به منظور آشنایی بیش تر با پروتز دندان همگام باشید.

پروتز دندان یکی از روش های جایگزینی دندان است. این روش مورد تأیید انجمن دندانپزشکی اروپا بوده و در شرایط خاصی جایگزین مناسبی برای ایمپلنت دندان می باشد.

پروتز پارسیل متحرک

پروتز پارسیل متحرک

پروتز به معنای یک جسم مصنوعی است که جایگزین عضو طبیعی می شود. پروتزهایی که جایگزین بخشی از بدن می شوند، باید به قدری راحت باشند تا حس اندام واقعی را به مریض منتقل کنند.

در مقوله پروتز دندان نیز بیش ترین چیزیکه مورد توجه قرار می گیرد، راحتی بیمار با پروتز دندان، طبیعی بودن، زیبایی و تناسب با سایر دندان ها می باشد. همچنین دندان های جدید می بایست طوری طراحی شوند که سلامتی دهان را حفظ نمایند.

زمانیکه بخش هایی از لثه و دندان بر اثر عارضه ای آسیب می بینند، شما برای جبران خسارات وارده به این اندام ها به دندانپزشک متخصص مراجعه می نمایید. دندانپزشکان برای جایگزینی بافت ها و دندان های از بین رفته، درمان هایی را پیش بینی نموده اند.

به طور مثال اگر این آسیب دیدگی مربوط به تاج دندان باشد، پروتزی که جایگزین می شود همان روکش دندان است. اما اگر قسمت آسیب دیده وسیع تر باشد و یک دندان به طور کامل از بین رفته باشد، بریج دندان ساخته می شود. بریج دندان معمولاً برای جایگزینی یک دندان استفاده می شود. دراین عمل دندان سالم و دندان جایگزین شده به وسیله بریج به هم متصل می شوند.

اما در برخی از بیماران به علت دیابت، افزایش سن، بیماری های سیستمیک، عدم درمان به موقع دندان و.. تعداد زیادی از دندان ها از بین می رود. پروتزی که اغلب به این بیماران توصیه می شود، پروتز دندان متحرک است.

در مقوله پروتز دندان متحرک بیش ترین چیزیکه مورد توجه قرار می گیرد، راحتی بیمار با پروتز دندان، طبیعی بودن، زیبایی و تناسب با سایر دندان ها می باشد. دندانپزشکی بهبد کلینیک دندانپزشکی در کرج میباشد که دارای تجهیزات پیشرفته و به روزی است. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۶۳۲۲۱۹۰۵۲ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

مزایای پروتز دندان

در صورتیکه تعدادی از دندان های خود را به صورت متناوب از دست داده اید، شاید بهترین راه برای جایگزینی پروتز پارسیل متحرک باشد. برای تهیه این پروتز، دندانپزشک ابتدا از فک شما غالبگیری می نماید. و سپس از این غالب به منظور ساخت قطعه پروتز متحرک پارسیل استفاده می نماید. این قطعه کاملاً با رنگ لثه و دندان های شما متناسب بوده و حالت طبیعی به دندان های شما می دهد. در ذیل به برخی از مزایای پروتز دندان اشاره می نماییم:

  • از جابه جا شدن دندان ها جلوگیری می کند.
  • گاز زدن و جویدن مواد غذایی را تسهیل می نماید.
  • پروتز های متحرک پرسیل با مواد سازگار با بدن ساخته می شوند. این مواد کاملاً مشابه بافت دهان و دندان می باشند.

عوارض پروتز دندان

همانطور که پیش تر نیز به آن اشاره شد، یکی از بخش های مورد توجه در ساخت پروتز دندان متحرک، راحتی بیمار می باشد. به این منظور دندانپزشک قالب هایی را از دندان بیمار تهیه کرده و برای ساخت پروتز دندان آنرا به لابراتوار می فرستد.

بنابراین در صورتیکه پروتز دندان توسط فرد غیر متخصص ساخته شود می تواند عوارض ذیل را در پی داشته باشد:

  • دندان های جدید به راحتی با استخوان فک و لثه چفت نمی شوند و در اصطلاح گیر نامناسبی دارند.
  • غذا جویدن با دندان مصنوعی سخت می شود.
  • از ثبات و استحکام مناسبی برخوردار نبوده و دائماً در داخل دهان تکان می خورد.
  • اگر پروتز دندان در فک بالا به درستی انجام نشود، ممکن است فرد به درستی مزه غذا را متوجه نشود و با کشیده شدن پروتز به انتهای حلق، حالت تهوع شدیدی به وی دست بدهد.
  • در صورتیکه پروتز دندان به درستی در جای خود قرار نگیرد، می تواند به استخوان فک آسیب وارد کرده و موجب تحلیل استخوان شود.

نتیجه گیری

بی شک حفظ دندان های طبیعی شما یکی از اهداف مهم دندانپزشک می باشد. اما در صورتیکه بر اثر حادثه یا بیماری خاصی دندان های خود را از دست داده اید، می توانید از پروتز دندان متحرک استفاده نمایید.

پاسخ

بیست + پانزده =