۱۰ تیر

نکات مورد توجه در دندان های کودکان

نکات مورد توجه در دندان های کودکان

از آنجایی که سلامتی فرزندان برای پدر و مادر بسیار مهم است طبیعتا بسیاری از مواردی که معطوف کودکان می شود برای والدین حائز اهمیت است یکی از این موارد بحث بهداشت دهان و دندان برای والدین می باشد. در این مطلب توضیح خواهیم داد که خانواده ها چه نکاتی را باید در حوزه دهان و دندان رعایت کنند تا فرزندانشان در بزرگسالی کمتر دچار مشکل شوند.

نکات مورد توجه در دندان های کودکان

نکات مورد توجه در دندان های کودکان

رعایت بهداشت از بدو تولد

از بدو تولد باید بهداشت در مورد دندان های کودک رعایت شود حتی اگر دندان ندارد. زمانی که کودک از شیر مادر یا شیر خشک تغذیه می کند.  شیر یک ماده غذایی است و می تواند به مرور قبل از رویش دندان ها، در صورت عدم رعایت بهداشت به آنها میکروب اضافه کند و موجب آلودگی شود. لذا توصیه این است که بهداشت دهان توسط یک گاز استریل نم دار رعایت شود.

بعضی از نوزادان با دندان به دنیا می آیند که به آنها دندان های ناتال، و برخی از آنها در ۳۰ روز اول زندگی دندان هایشان رشد می کند که به آنها نئوناتال می گویند. که در این موارد هیچ مشکلی ایجاد نمی شود و فقط ممکن است در رابطه با شیر دهی اختلال ایجاد کند. در آن صورت حتما باید به کلینیک دندانپزشکی کودکان مراجعه، تا درمانی در این خصوص انجام شود که در نهایت شیر دهی دچار اختلال نشود.

رشد اولین دندان های شیری

رشد اولین دندان های شیری در شش ماهگی است اگر این زمان طولانی تر شد به شرط آنکه اختلالی در رشد کودک وجود نداشته باشد، مشکلی ندارد.

اولین دندان ها دو دندان در قدام پایین است و از همان زمان پدر یا مادر به اجبار بایستی بهداشت دهان و دندان کودک را به خوبی رعایت کنند. تمیز کردن دندان ها توسط گازاستریل نم دار باید تا ۱۸ ماهگی ادامه داشته باشد بعد از آن می توانند از مسواک های انگشتی بدون خمیر دندان تا سه سالگی استفاده کنند.

اولین دندان دائمی در قدام فک پایین و در محل دندان های شیری که ابتدا رشد کرده بودند به وجود می آیند. زمانی که دندان دائمی می خواهد جای دندان شیری رشد کنند در بسیاری از مواقع پشت دندان می رویند که باعث نگرانی نیست و امری طبیعی است و نیازی به مراجعه دندانپزشک نمی باشد. یعنی بدون آنکه دندان شیری بیافتد دندان دائمی درآمده است. اما اگر این اتفاق در فک بالا اتفاق افتاد حتما باید به دندانپزشک مراجعه کنند. چون یک اختلال است باید سریع رفع شود.

استفاده از نخ دندان از چه سنی ممکن است؟

زمانی که دندان های شیری در دهان رشد می کنند این دندان ها طوری خلق شده اند که به علت آنکه کودک نمی تواند به خوبی بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنند در بین آنها فاصله وجود دارد و استفاده از نخ دندان الزامی نیست. مگر در کودکانی که فاصله بین دندان های آنها کم باشد.

از ۶ سالگی به بعد و با رویش دندان های دائمی استفاده از نخ دندان الزامی است که باید توسط پدر و مادر انجام شود.

فلوراید تراپی در کودکان 

از زمانی که دندان های دائمی رویش پیدا کردند بهتر است فلوراید تراپی انجام شود. فلوراید تراپی توسط دندانپزشک به صورت وارنیش انجام می شود و دندان ها را تا مدتی نسبت به پوسیدگی ها بیمه می کند.

 دندانپزشکی بهبد کلینیک دندانپزشکی در کرج می باشد که دارای تجهیزات پیشرفته و به روزی است و به درمان انواع بیماری های دهان و دندان در کودکان می پردازد. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۶۳۲۲۱۹۰۵۲ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

اهمیت دندان شیری به چهار دلیل برای کودکان بسیار مهم هستند:

  • ظاهر و اعتماد بنفس کودک را تامین می کنند.
  • در جویدن بسیار کمک کننده هستند.
  • رشد فکی را کنترل می کنند.
  • دندان های شیری راهنمای رویش دندان های دائمی هستند.

پس اگر کودک دندان های شیری خود را زودتر از زمان طبیعی از دست بدهد به این چهار موارد صدمه وارد می شود.

سایر مقالات کلینیک دندانپزشکی کودک در کرج :

پیشگیری از پوسیدگی دندان کودکان

پیشگیری از بوی بد دهان

درمان های دندانپزشکی در دوران بارداری

باید ها و نباید های دندانپزشکی

پاسخ

هفده − شانزده =