19 آگوست

مراقبت های بعد از ارتودنسی دندان

مراقبت های بعد از ارتودنسی دندان

ارتودنسی دندان یکی از درمان هایی است که اگر مراقبت های لازم صورت نگیرد درمان بی فایده خواهد بود و نتیجه رضایت بخشی حاصل نمی شود .

مراقبت-های-بعد-از-ارتودنسی-دندان
مراقبت-های-بعد-از-ارتودنسی-دندان

در هنگام ارتودنسی باید از پوسیدگی دندان جلوگیری کنید . برای این کار اقداماتی به شرح ذیل توصیه می شود :

  • استفاده از مسواک و نخ دندان بعد از ضروری است . پس از هر وعده غذایی ابتدا از مسواک معمولی خود استفاده کنید . سپس برای تمیز کردن اطراف براکت سیم های ارتودنسی از مسواک مخصوص استفاده کنید . برای تمیز کردن سطوح دندان روز یکبار از نخ دندان استفاده کنید .
  • در طول ۲ سال ارتودنسی هفته ای دو شب از دهان شویه که ترکیباتش فلوراید است استفاده کنید .
  • همچنین روش دقیق مسواک زدن را از دستیاران متخصص ارتدنسی آموزش ببینید .
  • بیمار به طور مرتب به دندانپزشک مراجعه کند تا دستگاهها کنترل و تنظیم شود . این کار به بهبود روند درمان کمک می کند .
ارتودنسی دندان یکی از درمان هایی است که اگر مراقبت های لازم صورت نگیرد درمان بی فایده خواهد بود و نتیجه رضایت بخشی حاصل نمی شود .کلینیک بهبد جزو کلینیک دندانپرشکی در کرج می باشد که دارای تجهیزات پیشرفته و به روزی است .برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۶۳۲۲۱۹۰۵۲ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

تغذیه ارتودنسی 

  • از خوردن غذاهای سفت مانند ذرت ، ته دیگ اجتناب کنید .
  • مصرف تنقلات چسبناک مانند آدامس ، گز ، تافی ممنوع می باشد زیرا به ارتودنسی آسیب می رساند .
  • برای مصرف غذاها و میوه های سفت آنها را ریز کنید .
  • بعد از مصرف غذاهای شیرین دندان های خود را تمیز کنید تا از پوسیدگی جلوگیری شود.

تاثیر ارتودنسی روی صورت

زمانی که ارتودنسی انجام می شود و وضعیت فک جلو و عقب آورده می شود تاثیر چشمیگری را در زیبایی صورت مشاهده می کنیم. این درمان روی شکل بینی ، لب ، گونه تاثیر می گذارد . در برخی بیماران شکل فک عقب دارند در تکلم دچار مشکل می شوند . از آنجائیکه فرآیند این درمان طولانی است ( معمولا در بزرگسالان ۲ سال به طول می انجامد ) بر شکل صورت تاثیر می گذارد .

جلو آوردن فک با  ارتودنسی

در برخی بیماران عقب بودن فک علاوه بر اینکه تاثیر منفی روی زیبایی صورت دارد ، تنفس بیمار را دچار مشکل می کند به همین دلیل فرد چندین بار از خواب بیدار می شود . بنابراین اگر راه هوایی مسدود شود خطرناک بوده و حتی جان فرد را به خطر می اندازد .

برای جلو آوردن فک در بزرگسالان هم می توان از جراحی استفاده کرد هم از ارتودنسی ولی برای کودکان تنها می توان از ارتودنسی استفاده کرد . در برخی افراد فک بالا عقب می باشدکه  مشکلاتی در تکلم ، جویدن ایجاد می شود . برای ارتودنسی نه تنها به دندان ها باید توجه شود بلکه باید به سایر اعضای صورت از جمله گونه ، لب و بافتهای دیگر توجه و بررسی شود .

مطالب مرتبط با این مقاله :

پوسیدگی دندان

ارتودنسی دندان

پاسخ

دو × سه =