۲۸ اردیبهشت

فلوراید تراپی در کودکان

فلوراید تراپی در کودکان

بهترین روش پیشگیری از پوسیدگی دندان های شیری در کودکان چیست؟ آیا فلوراید تراپی روشی موثر و مفید در پیشگیری از پوسیدگی دندان های کودکان می باشد؟

فلوراید تراپی در کودکان

فلوراید تراپی در کودکان

فلوراید تراپی

فلوراید یک مواد معدنی می باشد که در بیشتر غذاهای ما وجود دارد. فلوراید زمانی که در مجاورت مینای دندان ها قرار می گیرد جذب مینای دندان می شود. و باعث افزایش مقاومت مینای دندان نسبت به پوسیدگی می شود. حتی پوسیدگی های اولیه ای که در دندان به وجود آمده اند می توانند بر اثر فلوراید متوقف شوند و پیشرفت نکنند.

فلوراید به سه روش موضعی استفاده می شود:

  • فلوراید موجود در خمیر دندان ها
  • فلوراید موجود در دهان شویه ها
  • فلوراید به صورت ژل یا وارنیش، همان نوعی است که در کلینیک دندان پزشکی تحت عنوان فلوراید تراپی برای کودکان انجام می شود.

روش انجام فلوراید تراپی

ابتدا پزشک متخصص سطح دندان ها را تمیز و خشک می کند. سپس ماده فلوراید را بر روی دندان ها قرار می دهد باید توجهه شود ماده فلوراید فضای بین دندان ها را هم بپوشاند. انجام تمام این روش ها به صورت ایده ال در یک کلینیک خوب امکان پذیر می باشد.

فلوراید تراپی با خمیر دندان و دهان شویه های حاوی فلوراید چه تفاوتی دارد؟

در فلوراید تراپی که در کلینیک انجام می شود میزان فلوراید استفاده شده بسیار بیشتر از فلوراید موجود در خمیر دندان و دهان شویه می باشد. موادی که در کلینیک استفاده می شود غیر قابل دسترس عموم می باشد به این دلیل که این مواد باید به صورت کنترل شده استفاده شوند و اگر در دسترس عموم قرار گیرند موجب مسومیت کودکان می شود.

آیا انجام فلوراید تراپی در مدارس موثر است؟

فلوراید تراپی در مدرسه ها توسط وزارت بهداشت انجام می شود. ولی موثر نیست و فلوراید تراپی حتما باید در شرایط کنترل شده انجام شود که این امر درکلینیک دندان پزشکی و توسط متخصص باید انجام شود.

توصیه های پزشکی بعد از فلوراید تراپی

  • از کودک می خواهیم که نیم ساعت بعد از فلوراید تراپی، از خوردن و آشامیدن خود داری کند.
  • کودک دهانش را نشوید و اگر آب در دهانش جمع شد بهتر است آن را تخلیه کند.
فلوراید تراپی در کودکان یک روش بسیار موثر برای پیشگیری از پوسیدگی دندان کودکان بوده و می بایست توسط دندانپزشک متخصص صورت پذیرد. دندانپزشکی بهبد کلینیک دندانپزشکی در کرج میباشد که دارای تجهیزات پیشرفته و به روزی است. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۶۳۲۲۱۹۰۵۲ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

انجام فلوراید تراپی در چه زمانی مناسب می باشد؟

اولین ویزیت دندانپزشکی کودکان می تواند با رویش اولین دندان در دهان کودک آغاز شود و شروع فلوراید تراپی از یک سالگی هر شش ماه یک بار و تا شانزده  سالگی باید ادامه داشته باشد در این مدت دندانپزشک کودکان سعی می کند با آموزش های لازم برای رعایت بهداشت دهان و دندان و اصول پیشگیری به کودک و والدین آن ها برنامه های را که نیاز دارند را آموزش دهد تا دوره تبدیل دندانهای شیری به دندان های دائمی به خوبی انجام گیرد .

کودکانی که ریسک بالای پوسیدگی دارند توصیه می شود هر سه ماه یکبار برای انجام فلوراید تراپی حتما مراجعه کنند. و کودکانی که ریسک پوسیدگی کمتری دارند همان شش ماه یکبار برای انجام فلوراید تراپی کافی است.

سایر مقالات:

پیشگیری از پوسیدگی دندان کودکان

روکش دندان شیری

بیماری های دهان و دندان

پاسخ

شانزده + پنج =