۱۷ تیر

فرایند نگهداری از ایمپلنت های دندانی

فرایند نگهداری از ایمپلنت های دندانی

چه فرایندی در نگهداری از ایمپلنت وجود دارد؟

چه عواملی در نگهداری از ایمپلنت باید رعایت شود؟

رادیو گرافی چه کمکی در کاشت ایمپلنت می کند؟

برای اطلاع از پاسخ این پرسش ها متن ذیل را مطالعه کنید.

برنامه نگهداری برای ایمپلنت ها باید به صورت انفرادی طرح ریزی شود، چراکه احتمال یک نقصان در دقت جزئیات فواصل فراخوانی و برداشت جرم و پلاک، مواد ضد میکروبی مناسب در اطراف ایمپلنت وجود دارد.

فرایند نگهداری از ایمپلنت های دندانی

فرایند نگهداری از ایمپلنت های دندانی

باید توجه داشت توانایی و انگیزه بیمار در انجام و رعایت بهداشت دهان ممکن است طرح پروتز ایمپلنت را متاثر کند. این مطلب بیان می نماید که اگر بیمار قادر به رعایت بهداشت نمی باشد، این مسئله می تواند یک مورد عدم تجویز برای جایگذاری ایمپلنت باشد.

اقدامات قبل از جاگذاری پروتز

قبل از مرحله پروتز باید فاکتورهای متعددی از جمله کمیت و کیفیت سلامت بافت های نرم، سخت، پایداری و ثبات ایمپلنت و انتخاب اباتمنت و برآورد بهداشت دهان باید صورت گیرد.

فرایند نگه داری در سال اول

مطالعات نشان داده است که ضایعات موکوزیت بعد از سه ماه از شکل گیری پلاک میکروبی می تواند پیشرفت اپیکالی را آشکار سازد. بنابراین، فرایند نگهداری در سال اول جایگذاری هر سه ماه یک بار توصیه می شود و سپس بر اساس مخاطرات، مشکلات بهداشت دهان و برآوردهای کلینیکی، فواصل فراخوانی می تواند به شش ماه افزایش یابد.

به علت آن که ارزیابی دوره ایمپلنت های دندانی در موفقیت طولانی مدت ایمپلنت حیاتی است، در هر مرحله نگهداری ایمپلنت باید عوامل زیر مورد ارزیابی قرار گیرد:

 • حضور جرم و پلاک
 • بررسی ظاهربافت اطراف ایمپلنت
 • بررسی رادیوگرافیک ایمپلنت و ساختار اطراف ایمپلنت
 • وضعیت اکلوزالی، پیداری پروتز و ایمپلنت
 • عمق پروبین، حضور اگزودا، خونریزی در زمان پروبینگ
 • راحتی بیمار فانکشن و عملکرد
 • بازبینی و تقویت بهداشت دهان و ایجاد تغییر مناسب در روش های بهداشتی
 • برداشت رسوبات از روی سطوح ایمپلنت و دندان
 • استفاده مناسب از مواد ضد میکروبی
 • ارزیابی مجدد فواصل فراخوانی با توجه به شرایط کلینیکی
 • ثبت وضعیت ایمپلنت ها
 • ایجاد انگیزه در بیمار برای تکامل بهداشت دهان
 دندانپزشکی بهبد کلینیک دندانپزشکی در کرج می باشد که دارای تجهیزات پیشرفته و به روزی است و به درمان انواع بیماری های دهان و دندان در کودکان می پردازد. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۶۳۲۲۱۹۰۵۲ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

بررسی و معاینات کلینیکی

معاینات کلینیکی، شامل جنبه های دیداری و پروبینگ می باشد. ارزیابی های دیداری شامل بررسی رنگ، نما و قوام بافت می باشد که به همراه پروبینگ اطراف ایمپلنت و رادیو گرافی ، راه هایی برای ارزیابی ایمپلنت بعد از مرحله درمان می باشد.

بافت نرم می تواند برای علائم التهاب و تورم مورد مشاهده قرار گیرد یا اینکه برای پیدا کردن ناحیه ادم و حساس و دارای اگزودا یا چرک لمس قرار شود، اما پروب کردن اطراف ایمپلنت می تواند برای برآورد شرایط بافت نرم و سخت اطراف ایمپلنت استفاده گردد.

بررسی های رادیو گرافی

استفاده از رادیو گرافی به عنوان یک روش ارزشمند ارزیابی موفقیت ایمپلنت ثابت شده است رادیو گرافی خصوصا زمانی که به علت محدودیت فضا امکان پروب کردن وجود ندارد یا به علت طرح پروتز دسترسی کافی وجود ندارد، ارزشمند است. این نمای رادیوگرافی زمانی که برای مقایسه تغییرات استخوانی به کار می رود اهمیت می یابد. رادیو گرافیی اطراف ایمپلنت همچون اطراف دندان به تغییرات اندک استخوان حساسیت پایینی دارد و اغلب برای تایید یافته های کلینیکی به کار می رود.

انجام رادیو گرافی در زمان جایگذاری ایمپلنت به عنوان اصل پایه ، در زمان قرار دادن اباتمنت ( برای اطمینان از قرار گیری مناسب و یک اصل پایه ثانویه ) در زمان دریافت پروتز نهایی  ( تحت نیرو قرار گرفتن ) به صورت متوالی باید انجام شود تا وضعیت اطراف ایمپلنت مورد بررسی مجدد قرار گیرد.

سایر مقالات دندانپزشکی زیبایی در کرج :

پیشگیری از بوی بد دهان

چه موقع از ایمپلنت دندان استفاده می شود؟

فلوراید تراپی در کودکان

پیشگیری از پوسیدگی دندان کودکان

پاسخ

15 + هفده =