08 اکتبر

علت دندان درد

علت دندان درد

دردهایی که در ناحیه دندان ها و فک ایجاد می شود عمدتا منشا دندانی دارند و گاهی منشا غیر دندانی دارند . در این مقاله به دردهای فک و دندان که منشا دندانی دارند می پردازیم . دردی که منشا دندانی دارند به واسطه ی عفونتی که در دندان ایجاد می شود ( پوسیدگی دندان ) ، یه وجود می آید . زمانی که پوسیدگی به عاج دندان برسد درد احساس نمی شود بلکه زمانی که به عصب دندان یا همان پالپ می رسد ، درد احساس می شود . در ابتدا درد به صورت گذرا بوده و باتحریک دندان آسیب دیده مانند خوردن آب سرد ، درد احساس می شود .

علت-دندان-درد

علت-دندان-درد

پیشگیری از درد دندان

قبل از اینکه درد به عصب دندان برسد ، با پر کردن و ترمیم دندان در مراحل اولیه پوسیدگی می توان درمان صورت گیرد و نیازی به درمان ریشه دندان نیست . به همین دلیل تاکید می شود برای معاینات دوره ای منظم به دندانپزشک مراجعه کنید حتی اگر درد یا مشکل خاصی ندارید . در واقع درد نقطه شروع پوسیدگی نیست بلکه علائم انتهایی آن می باشد زیرا درد به عصب دندان رسیده است .

درد دندان و پوسیدگی

پوسیدگی با فعالیت میکروب ها در سطح دندان شروع می شود و به تدریج در ساختمان آن پیشرفت می کند . در واقع پوسیدگی تخریب بافت های دندانی است که بر اثر وجود دو عامل ایجاد می شود : باکتری های موجود در دهان و خوردن مواد غذایی که نشاسته و قند بالایی دارند . البته وجود مقدار کمی از باکتری در دهان امری طبیعی است . اما اگر نسبت به بهداشت دهان و دندان خود بی توجه باشید ایجاد مشکل می کنند . باکتری های دهان با باقیمانده غذا و آب دهان ترکیب می شوند و ماده ای شفاف و چسبنده به نام پلاکت ایجاد می کند که بتدریج سخت تر شده و ایجاد پوسیدگی می کند . با پیشرفت پوسیدگی حفره ایجاد شده به حفره دهان نزدیکتر می شود و باعث درد دندان می شود . این درد به مرور بیشتر می شود و با قرار گرفتن در معرض گرما و سرما ، غذا و نوشیدنی های شیرین شدیدتر می شود . تغییر رنگ مینای دندان و حساس شدن آن ، سوراخ شدن محل پوسیدگی و بوی بد دهان از نشانه های دیگر پوسیدگی است .

زمانی که پوسیدگی به عاج دندان برسد درد احساس نمی شود بلکه زمانی که به عصب دندان یا همان پالپ می رسد ، درد احساس می شود . دندانپزشکی بهبد یکی از کلینیک دندانپزشکی در کرج میباشد که دارای تجهیزات پیشرفته و به روزی است .برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۶۳۲۲۱۹۰۵۲ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

درمان درد دندان

در صورتی که پوسیدگی در مراحل اولیه باشد با درمان فلوراید از پیشرفت آن جلوگیری می شود اما اگر پوسیدگی به مینای دندان آسیب زده باشد ، دندانپزشک قسمت نرم دندان را در محل پوسیدگی را جدا می کند و داخل حفره ایجاد شده را با مواد مخصوص پر می کند . اگر هم مشکل در ریشه دندان ایجاد شده باشد ، ممکن است کار به عصب کشی بکشد که در این روش عصب به طور کامل ار دندان خارج می شود و دندان پر می شود . سپس روی دندان روکش قرار می گیرد . در صورتی که میزان پوسیدگی به قدری باشد که قابل ترمیم و بازیابی نباشد ، ممکن است لازم باشد دندان کشیده شود .

مطالب مرتبط با این مقاله :

پر کردن دندان 

بیماری های دهان و دندان 

درمان لق شدن دندان 

ایمپلنت دندان 

پاسخ

5 × 4 =