25 آوریل

جدیدترین روش های درمان لبخند لثه ای

درمان لبخند لثه ای

لبخند لثه ای دغدغه ی مهمی برای افراد محسوب می شود. شاید خود شما هم به لبخند لثه ای دچار باشید. مطمئنا این عامل باعث مختل شدن اعتماد به نفس شما در هنگام صحبت کردن و خندیدن می شود.
شاید برای همین خنده ی خود را از دیگران پنهان کنید و در هنگام صحبت کردن و معاشرت با اطرافیان خود دچار سرگردانی و نگرانی شوید.
چرا نگران هستید!؟ ظرف مدت کوتاهی می توانید این عامل مخل اعتماد به نفس خود را درمان کنید و با خیالی آسوده لبخند خود را به اطرافیان و پیرامون خود هدیه کنید.
در این مبحث قصد داریم روش های مورد استفاده در درمان لبخند لثه ای را معرفی کنیم. همراه ما باشید تا با جدید ترین تکنیک های درمان لبخند لثه ای آشنا شوید.

لبخند لثه ای چیست؟

همانطور که از نام این عنوان پیداست، در این نوع لبخند درصد نمایان شدن لثه ها نسبت به دندان ها بیشتر می باشد.
در اصطلاح دندانپزشکی نمایش بافت اضافی لثه را هنگام خندیدن، لبخند لثه ای می گویند. نقش لثه ها پوشاندن دندان ها و حمایت از آن ها می باشد. لثه ها باعث انسجام دندان ها در محل مناسب خود می شوند.

لبخند لثه ای چیست
لبخند لثه ای چیست

علت ایجاد لبخند لثه ای

علل مختلفی می توانند در ایجاد لبخند لثه ای دخیل باشند. برخی از علل موثر عبارتند از:
– عوامل ارثی و ژنتیکی
– مکیدن انگشت
– تنفس دهانی
با این حال هنگامی که فک بالایی از مسیر رشد صحیح خود منحرف شده و به سمت پایین سوق پیدا کند، شاهد لبخند لثه ای در فرد خواهیم بود. سایر عوامل تاثیر گذار در این نوع لبخند به شرح زیر می باشند:
– کم قطر بودن لب بالایی
– رشد نامناسب فک بالا و کوتاه بودن راموس (عمودی شدن فک)
– رویش بیش از اندازه دندان های قدامی و جلویی
– کوتاه شدن دندان به دلایل مختلفی مثل دندان قروچه و …
– رویش ناقص دندان ها (خارج نشدن دندان ها از استخوان فک)
– عدم رویش مناسب لثه ها در مرحله ی غیرفعال رویش دندان ها

عوارض لبخند لثه ای

بیشترین عارضه ای که لبخند لثه ای به فرد مبتلا تحمیل می کند، مشکلات روحی است. کاهش اعتماد به نفس نقش بسیار مهم و مستقیمی در روحیه ی اجتماعی افراد دارد.
همچنین این ناهنجاری می تواند در بروز مشکلات و اختلالات حفره ی دهانی_دندانی نیز تاثیر داشته باشند.

تشخیص لبخند لثه ای

شاید تا به اینجای امر از خود بپرسید، آیا من هم لبخند لثه ای دارم؟ چگونه بفهمم که لبخند لثه ای دارم؟
اگر قطر لب بالایتان طبیعی و مناسب است و همچنین فعالیت ماهیچه های صورتتان نیز مشکلی ندارد، احتمالا لبخند لثه ای به دلیل مشکلات دهانی_دندانی باشد.
در برخی موارد مشکل از لثه ها و یا فک بالا نمی باشد. در مواردی فرد مراجعه کننده به دندانپزشکی از موقعیت فکی و لثه ای مناسبی برخوردار است و تنها مشکل؛ بلند بودن بیش از اندازه ی دندان های او بوده است. شما برای تشخیص قطعی لبخند لثه ای ابتدا لازم است به مرکز دندانپزشکی مجهز مراجعه کنید تا دندانپزشک به بررسی و معاینه ی دقیق حفره ی دهانی_دندانی شما بپردازد.
گاهی برای بررسی های دقیق تهیه ی قالب و یا گرافی های تشخیصی لازم است. پس همکاری های لازم را با دندانپزشک خود داشته باشید.

راه های درمان لبخند لثه ای

بر حسب شدت لبخند لثه ای راهکارهای متفاوتی برای درمان این عارضه وجود دارند. تشخیص دقیق و صحیح علت لبخند لثه ای نقش بسیار مهم و شایان ذکری در تعیین نوع روش درمانی دارد. برخی از روش های موثر و کارآمد در درمان لبخند لثه ای عبارتند از:
ارتودنسی دندان
گاهی علت لبخند لثه ای، بیرون زدن دندان ها و نامرتب بودن آن ها می باشد. در این حالت ارتودنسی دندان می تواند دندان ها جلو زده را به محل مناسب و صحیح خود هدایت کند.
افرادی که دندان های جلو زده دارند می توانند به واسطه ی ارتودنسی دندان و گذراندن طول درمانی خود، لبخند لثه ای خود را برطرف کنند و لبخندشان را زیباتر نمایند.

ارتودنسی دندان نیش
ارتودنسی دندان نیش

– بریس
بسته به شدت لبخند لثه ای در برخی مواقع می توان از بریس به عنوان یک روش درمانی مناسب کمک گرفت. فشار رو به بالای ناشی از بریس روی دندان ها باعث حرکت همزمان لثه ها و دندان ها به سمت استخوان فک بالا و تغییر شکل آن ها می شود.
اگر شدت لبخند لثه ای زیاد باشد می توان از روش های مکملی مثل: بریس و جراحی فک استفاده کرد.
جراحی لثه (پریودنتال)

یکی از روش های موثر برای درمان لبخند لثه ای؛ افزایش طول تاج دندان می باشد. در این روش هدف حرکت دادن سطوح لثه ای برای پیدا شدن قسمت بیشتری از شوی دندانی می باشد.

– جراحی فک (ارتوگناتیک)
این نوع جراحی به نوبه ی خود می تواند در درمان لبخند لثه ای موثر واقع شود.

جراحی-لثه
جراحی-لثه

بهترین روش برای درمان لبخند لثه ای

شاید از خود بپرسید بهترین روش درمان از میان گزینه های مطرح شده کدام می باشد. هیچگاه نمی توان روشی از موارد ذکر شده را به عنوان بهترین راه درمان لبخند لثه ای تعیین نمود.
بهترین روش درمان بعد از معاینات دقیق حضوری و تشخیص علت لبخند لثه ای از سوی دندانپزشک تعیین می شود. پس بهترین روش درمان برای هر فرد متناسب با علت لبخند لثه ای و شدت آن، انتخاب خواهد شد.
اگر در معاینات مشخص شد که راهکار درمان این عارضه جراحی لثه یا جراحی فک می باشد، حتما بهترین دندانپزشکی در کرج را شناسایی و انتخاب کنید.
زیرا اعمال جراحی حفره ی دهانی_دندانی نیازمند دقت و تبحر بالای دندانپزشک می باشد. هرگونه سهل انگاری و اشتباه در این عمل های جراحی نه تنهای عوارض موجود را برطرف نمی کند بلکه بر شدت آن نیز می افزاید و فرد را با چالش های جدیدتری مواجه می سازد.

 

عوارض درمان لبخند لثه ای

در مواردی که لبخند لثه ای شدید باشد ممکن است بعد از استفاده از درمان های نادرست و اشتباه شاهد ایجاد یکسری عوارض نامطلوب باشیم:
– عدم ایجاد نتیجه ی مناسب و معقول از روش درمانی استفاده شده
– حساس شدن ریشه ی دندان ها
– تحلیل رفتن ریشه دندان ها
لق شدن دندان ها و ناپایدار شدن آن ها
– اشکالات مختلف در استخوان فک
هرگاه با هرکدام از موارد فوق الذکر مواجه شدید، سریعا به دندانپزشکی مراجعه کنید تا مشکلات موجود ریشه یابی و رفع شوند.

کلینیک-دندانپزشکی-کودکان-در-کرج
کلینیک-دندانپزشکی-کودکان-در-کرج

هزینه درمان لبخند لثه ای

هزینه درمان این عارضه در هر فرد بسته به نوع روش بکار برده شده متفاوت می باشد. همانطور که در بخش های بالایی به آن اشاره کرده ایم، راهکار درمانی در هر فرد متناسب با شرایط موجود، شدت لبخند لثه ای، سن بیمار و سایر عوارض موجود انتخاب خواهد شد.
بعد از مشخص شدن روش درمانی مناسب، هزینه ی قطعی از سوی دندانپزشک تعیین و به اطلاع بیمار رسانده می شود. در برخی از موارد اگر علل درمانی باعث ایجاد این عارضه شده باشند می تواند از بیمه های مختلف برای کاهش سقف هزینه ها کمک گرفت.

خلاصه کلام

لبخند لثه ای هیچگاه خوشایند کسی نبوده است!! چه کسی را سراغ دارید که از دندان های کوتاه و پنهان شده در حجم وسیعی از بافت لثه ای احساس خوشایندی داشته باشد؟
اکثر افرادی که لبخند لثه ای دارند، هنگام لبخند زدن و معاشرت دچار مشکل می شوند و این عارضه را عاملی در کاهش شدید اعتماد به نفس خود می دانند.
همانطور که می دانید یکی از پارامترهای بسیار مهم در حفظ زیبایی و جذابیت چهره ی انسان داشتن دندان هایی مرتب و سفید است. پس فرصت را از دست ندهید و اگر فکر می کنید که لبخند لثه ای دارید، سریعا به یک دندانپزشکی خوب در کرج مراجعه کنید تا مشکلات موجود تشخیص داده شوند و بهترین اقدامات درمانی برای برطرف شدن آن ها انجام پذیرند.

پاسخ

4 × 4 =