31 مارس

علت و درمان سردو گرم شدن دندان ها

درمان حساسیت دندان

بهترین درمان حساسیت دندان چیست؟
آیا حساسیت دندان می تواند منجر به از دست دادن دندان ها شود؟
برخی اوقات دندان ها آنقدر حساس می شوند که با باز کردن دهان و یا حتی نفس کشیدن نیز تحریک شده و حس بدی به فرد منتقل می کنند. در صورتیکه حساسیت دندان های شما آنقدر وخیم شده که مصرف نوشیدنی های گرم و خنک را کنار گذاشته اید، شاید وقت آن رسیده که به یک دندانپزشک مراجعه نمایید.

درمان-حساسیت-دندان

درمان-حساسیت-دندان

گاهی عوامل دیگری همچون خوردن شیرینی ها، ترشیجات و یا حتی هوای سرد نیز می توانند حساسیت دندان های شما را تشدید نمایند. اولین گام برای درمان حساسیت دندان، کشف علت دقیق این عارضه می باشد. لذا زمانیکه به دندانپزشک مراجعه می نمایید، وی معمولاً پس از تجویز عکس برداری های تشخیصی، موارد ذیل را توصیه می نماید:
• استفاده از خمیر دندان مخصوص دندان های حساس
• مصرف ژل فلوراید
• ترمیم دندان هایی که ریشه های آنها بیرون زده اند(در صورت لزوم)
فیشور سیلانت تراپی
• خمیر دندان هایی که به موجب بی حسی دندان ها می شوند.
• استفاده از نایت گارد برای افرادی که دندان قروچه دارند.
در موارد جدی تر، دندانپزشک ممکن است عصب کشی دندان را برای شما تجویز نماید. فراموش نکنید که مراقبت از دندان ها تنها در هنگام بروز درد انجام نمی گیرد. اهمیت ندادن به سلامت دهان و دندان، می تواند حساسیت دندان ها را بدتر کرده و آسیب های جدی به آنها وارد نماید.
استفاده از نخ دندان و مسواک زدن آرام با مسواک نرم یا Soft (دو بار در روز) می تواند به حفظ لبخند زیبای شما کمک نماید. بهتر است هر شش ماه یکبار ویزیت های دندانپزشکی را پیگیری نمایید.

 درمان حساسیت دندان تنها توسط دندانپزشک صورت پذیرفته و درمان های خانگی علاوه بر آنکه کاملاً بی اثر می باشند، ممکن است به وخامت عارضه به وجود آمده دامن بزنند. دندانپزشکی بهبد کلینیک دندانپزشکی در کرج میباشد که دارای تجهیزات پیشرفته و به روزی است. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۶۳۲۲۱۹۰۵۲ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

علت حساسیت دندان

در برخی موارد حساسیت دندان می تواند نشان از مشکلات ذیل باشد:
• تحلیل طبیعی لثه ها
اگر بیش از ۴۰ سال سن دارید، با کشیدن و یا از دست دادن دندان ها، لثه های شما ممکن است دچار تحلیل شوند. به دلیل از دست دادن مینا در برخی دندان ها نیز، امکان بروز حساسیت بالا تر می رود.
بیماری های لثه
پلاک و جرم هایی که در اطراف دندان ها شکل می گیرند، می توانند لثه های شما را دچار تحلیل و فرسایش نمایند. با عقب رفتن لثه ها، امکان بروز بیماری های لثه وجود دارد. این عارضه می تواند حتی به استخوان فک شما که دندان را در جای خود محکم کرده است، آسیب جدی وارد نماید.
برای پیشگیری از بیماری های لثه، پیشنهاد می شود که از استعمال دخانیات خودداری نمایید. همچنین جرم گیری های روتین می تواند تا حد زیادی پلاک های اطراف دندان ها را بر طرف نموده و بسیاری از بیماری های لثه را از شما دور نماید. در موارد جدی تر ممکن است جراحی و مصرف برخی داروها کارساز باشد.
• شکسته شدن دندان و یا روکش های آن
زمانیکه دندانی از شما شکسته می شود، این ترک ها ممکن است تا ریشه دندان های شما رسیده و آسیب هایی جدی به دندان شما وارد نماید. لذا زمانیکه نوشیدنی های خنک را میل می نمایید، دندان شما دچار درد می شود. اما اینکه دندانپزشک شما چه راهکاری را برای درمان دندانتان انتخاب می نماید، بستگی به عمق ترک های موجود دارد.
در صورتیکه عمق ترک ها تا سر حد شروع خط لثه باشد، دندانپزشک معمولاً به پر کردن دندان اکتفا می نماید. اما زمانیکه عمق ترک ها بیش از مقدار فوق الذکر باشد، ممکن است پروسه درمان به کشیدن دندان شما ختم شود.

نتیجه گیری

حساسیت دندان ممکن است نشان از عارضه جدی داشته و نیازمند پیگیری های به موقع می باشد. درمان حساسیت دندان تنها توسط دندانپزشک صورت پذیرفته و درمان های خانگی علاوه بر آنکه کاملاً بی اثر می باشند، ممکن است به وخامت عارضه به وجود آمده دامن بزنند.

پاسخ

5 × 1 =