۲۱ اسفند

آیا تحلیل لثه درمانی هم دارد؟

درمان تحلیل لثه

تحلیل لثه پروسه ای است که در طی آن بافت لثه ممکن است تا جایی عقب برود تا حاشیه های دندان کاملاً نمایان گشته و ریشه دندان ها هویدا گردد. زمانیکه بافت لثه در میان فواصل دندان ها از بین برود، جای خالی آنها باعث رشد باکتری در بین دندان ها می گردد.

درمان-تحلیل-لثه

درمان-تحلیل-لثه

درصورتیکه درمان تحلیل لثه به موقع انجام نگیرد، بافت و استخوانهای ساپورت کننده دندان در معرض تخریب قرار می گیرند. تحلیل لثه یکی از مشکلات رایج دهان و دندان می باشد. بیش تر افرادی که به این عارضه مبتلا می باشند، به دلیل روند تدریجی آن، متوجه مبتلا شدن به این بیماری نمی شوند.
اولین علامت تحلیل لثه، حساس شدن دندان و بلند تر شدن قد دندان ها می باشد. برخی اوقات خراشیدگی نیز در نزدیکی خط لثه ها احساس می شود. تحلیل لثه ها موضوعی است که نمی توان آن را به سادگی نادیده گرفت. درصورتیکه احساس می کنید لثه های شما دچار تحلیل شده اند، بهتر است به یک دندانپزشک مراجعه کرده و از سلامت آنها اطمینان حاصل نمایید. درمان های زیادی برای تحلیل لثه و پیشگیری از وارد آمدن آسیب های بیش تر به آن وجود دارد.

درصورتیکه درمان تحلیل لثه به موقع انجام نگیرد، بافت و استخوانهای ساپورت کننده دندان در معرض تخریب قرار می گیرند. دندانپزشکی بهبد کلینیک دندانپزشکی در کرج میباشد که دارای تجهیزات پیشرفته و به روزی است. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۶۳۲۲۱۹۰۵۲ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

اگر تحلیل لثه متوسط باشد، دندانپزشک با شست و شو عمیق ناحیه مورد نظر درمان آن را شروع می کند. با این کار پلاک ها و جرم هایی که روی سطح دندان و ریشه آنها وجود دارند به طور عمیق از بین می روند و باکتری ها کاملاً از خطوط لثه دور می شوند. مصرف برخی آنتی بیوتیک هایی که توسط پزشک متخصص تجویز می گردد می تواند تا حد زیادی باکتری های مضر را از سطح دندان ها دور نماید.
در صورتیکه این شست و شو عمیق برای درمان تحلیل لثه کارساز نباشد، دندانپزشک روش های جراحی را برای ترمیم این بافت پیشنهاد می دهد.

علت تحلیل لثه چیست؟

عوامل مختلفی می توانند در تحلیل لثه ها نقش موثری بازی نمایند. در ذیل به برخی از این عوامل اشاره می نماییم:
بیماری های لثه
برخی از عفونت های باکتریایی دهان و دندان موجب تحلیل لثه ها و استخوان های اطراف دندان می شوند. بیماری های لثه مهم ترین علت تحلیل لثه ها می باشند.
• عوامل موروثی
برخی از افراد بیش تر در معرض ابتلا به تحلیل لثه قرار دارند. در حقیقت مطالعات نشان می دهند که ۳۰ درصد از افراد مستعد ابتلا یه این عارضه بوده و بسته به روش نگهداری از لثه و دندان های خود، شانس آنها برای دچار شدن به آن بیش تر یا کم تر می شود.
• شیوه اشتباه مسواک زدن
در صورتیکه مسواک زدن دندان ها بسیار محکم و یا در جهت اشتباهی انجام شود، می تواند بستری برای تحلیل لثه را فراهم نماید.
• تغییرات هورمونی
برخی تغییرات هورمونی همچون بارداری و یائسگی می تواند موجب حساس شدن و یا تحلیل لثه های شود.
• استفاده از تنباکو
استفاده از تنباکو می تواند موجب ازدیاد جرم و پلاک بر روی سطح دندان شود که این مسئله به خودی خود شانس تحلیل رفتن لثه ها را زیاد می کند.
دندان قروچه
در صورتیکه دندان ها به درستی بر روی هم قرار نگیرند، هر نوع حرکت آنها موجب آسیب شدیدی به دندان ها و لثه می شود.
• طرز اشتباه غذا خوردن
طرز اشتباه گاز زدن غذاها می تواند موجب تحلیل لثه ها شود.
• پیرسینگ دهان
جواهرات و زینت آلات درون دهان می توانند موجب تورم و آسیب به بافت لثه ها شوند.

نتیجه گیری

جلسات روتین جرم گیری دندان می تواند تا حد زیادی به پیشگیری از تحلیل لثه ها کمک نماید. درمان تحلیل لثه امروزه با کمک دستگاه های مجهز لیزر انجام می شود. شما می توانید با مراجعه به کلینیک دندانپزشکی خوب، گام موثری در درمان بیماری های دهان و دندان برداشته و به سلامت خود نیز کمک شایانی نمایید.

پاسخ

2 × 5 =