۲۷ دی

درد دندان عقل نشانه چیست؟

درد دندان عقل

آیا درد دندان عقل دارید؟

آیا تا به حال به علت درد دندان عقل فکر کرده اید؟

با ما در این مقاله به منظور آشنایی با درد دندان عقل، علت و درمان آن همراه باشید.

درد-دندان-عقل

درد-دندان-عقل

دندان های عقل معمولاً در انتهای فک بالا و پایین می رویند. در سنین ۱۷ الی ۲۵ سالگی این دندان ها در داخل دهان جوانه زده و کم کم با شکافتن لثه به طور کامل از استخوان فک بیرون می آیند.

در هنگام بیرون آمدن دندان عقل، لثه ها ممکن است متورم شوند و یا ناحیه ی مورد نظر دچار خونریزی شود. همچنین امکان دندان درد و سر درد در هنگام رویش دندان عقل وجود دارد.

دندان عقل در برخی افراد با فک کوچک می تواند باعث بر هم خوردن نظم دندان ها شده و پس از بیرون آمدن جفت دندان عقل ارتودنسی دندان واجب شود.

اما در برخی دیگر رویش دندان عقل نه تنها اختلالی در نظم دندان ها ایجاد نمی کند، بلکه مانع از به وجود آمدن کیست در میان لثه و دندان عقل نهفته می شود. لذا زمانیکه دندان عقل به صورت نهفته و یا نیمه نهفته در داخل استخوان فک گیر کرده باشد، درمان های تخصصی پزشکی لازم می گردد.

بنابراین در صورتیکه از درد دندان عقل رنج می برید، بهتر است در ابتدا به دندانپزشک متخصص مراجعه نمایید. وی غالباً با تجویز عکس رادیولوژی وضعیت دندان را مشخص کرده و بهترین درمان را برای شما انجام میدهد. یکی از راهکارهایی که برای بیرون کشیدن دندان عقل از داخل استخوان فک وجود دارد، جراحی دندان عقل می باشد.

جراحی دندان عقل معمولاً در مواردی که دندان عقل به راحتی و به طور طبیعی به بیرون از لثه و یا استخوان فک راه پیدا نمی کند انجام می شود.

 در صورتیکه از درد دندان عقل رنج می برید، بهتر است در ابتدا به دندانپزشک متخصص مراجعه نمایید. دندانپزشکی بهبد کلینیک دندانپزشکی در کرج میباشد که دارای تجهیزات پیشرفته و به روزی است. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۶۳۲۲۱۹۰۵۲ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

علت درد دندان عقل

زمانیکه دندان عقل برای بیرون آمدن به بافت لثه فشار وارد می کند، ممکن است ایجاد درد نماید. علاوه بر این در برخی افراد دندان عقل جایی برای بیرون آمدن ندارد و به دندان های کناری نیز فشار وارد می کند. این کمبود جا ممکن است سبب زاویه دار شدن رویش دندان ها شود.

با ایجاد انحراف در دندان عقلی که در حال رویش است، لثه ها به شدت حساس و متورم می شوند. وقتی دندان عقل نهفته باقی می ماند و راهی برای بیرون آمدن پیدا نمی کند، دهان مستعد رشد باکتری و مشکلات ذیل می شود:

درمان درد دندان عقل

برخی راهکارهای خانگی و غیر علمی را برای درمان درد دندان عقل پیشنهاد می کنند. اما دندانپزشکان علاوه بر اینکه این روش ها را معتبر نمی دانند، بلکه بسیاری از آنها را موجب آسیب رساندن به مینا و یا ریشه دندان عنوان می کنند.

با این حال همانطور که پیش تر نیز به آن اشاره شد، تشخیص روش درمانی بر عهده دندانپزشک معالج بوده و تمام درمان ها به جراحی ختم نمی شود.

تا زمان مراجعه به دندانپزشک می توانید اقدامات ذیل را به منظور پیشگیری از افزایش درد دندان عقل به انجام رسانید:

  • شست و شو مناسب دندان

دندان ها را دو بار در روز مسواک بزنید. استفاده از نخ دندان و محلول شوینده دهان از رشد باکتری ها در اطراف دندان جلوگیری می کند.

  • نوشیدن آب به مقدار کافی

نوشیدن آب باعث از بین رفتن مواد غذایی در اطراف دندان می شود.

  • عدم استفاده از غذاهای حاوی شکر

مواد غذایی شیرین می تواند در داخل حفره های دندانی قرار گر

فته و مواد غذایی مورد نیاز باکتری ها را فراهم نماید.

درد-دندان-عقل

درد جراحی دندان عقل

احساس ناراحتی و کمی درد در حین هر نوع جراحی منطقی و طبیعی می باشد. به منظور پیش گیری و تخفیف دردهای ایجاد شده در حین جراحی دندان عقل، ماده بی حسی به وسیله سرنگ مخصوصی به موضع مورد نظر تزریق می گردد.

در حین این جراحی دندانپزشک کمی فشار برای بیرون کشیدن دندان عقل از میان بافت لثه و گاهاً استخوان فک وارد می کند. اما نیازی به نگرانی نیست. بی حسی موضعی مانع از احساس هر گونه درد در حین جراحی دندان عقل می شود.

دندانپزشک مقدار اندکی از بافت لثه را به منظور دسترسی به دندان عقل جدا می کند. سپس دندان مورد نظر را به قطعات کوچک تقسیم کرده و به آرامی آنها را خارج می کند. پروسه جراحی دندان عقل به نسبت کوتاه بوده و معمولاً ۲۰ دقیقه به طول می انجامد.

نتیجه گیری

با شروع رویش دندان عقل در داخل دهان، ممکن است عوارضی نظیر بر هم خوردن نظم دندان و.. به وجود بیاید. شما می توانید با مراجعه به کلینیک دندان پزشکی خوب در کرج به درد ناشی از دندان عقل پایان داده و از بسیاری بیماری های دهان و دندان مصون بمانید.

پاسخ

هفده + نوزده =