10 اکتبر

ترمیم دندان

ترمیم دندان

ترمیم دندان چیست؟

انواع ترمیم دندان کدام است؟

آیا ترمیم دندانی که فقط ریشه دارد، امکان پذیر است؟

ترمیم دندان شکسته و یا پوسیده چگونه انجام می شود؟

در این مقاله به توضیح مفصل و جامع پیرامون ترمیم دندان پرداخته شده است، جهت کسب اطلاعات لازم در زمینه پرکردگی و ترمیم دندان بهتر است که این متن را تا انتها مطالعه نمایید. پس با ما همراه شوید.

ترمیم دندان یا پرکردن دندان پروسه ای است که در آن دندانپزشک اقدام به بازگرداندن شکل و ظاهر دندان شکسته، پوسیده و یا آسیب دیده می نماید. دندانپزشکان بیشتر مواقع از روکش دندان برای آسیب های خارجی و یا پوسیدگی دندان از این پروسه بی خطراستفاده می کنند.

در ترمیم دندان پزشک در ابتدا اقدام به حذف دندان پوسیده یا ترک خورده می نماید، سپس با مواد خاصی همچون آمالگام ها، کامپوزیت ها و یا ترمیم های غیر مستقیم آن بخش را پر می کند.

شایان ذکر است که بگوییم بیمار برای اصلاح بدشکلی و نافرمی دندان ها بهتر است که به دندانپزشکی زیبایی مراجعه نماید.

ترمیم دندانترمیم دندان و عصب کشی

اگر دندان به پالپ و یا عصب نرسیده باشد نیاز به درمان ریشه ای نیست و تنها با پرکردن و ترمیم دندان می توان دندان را اصلاح کرد. به همین جهت تاکید می شود که تا زمانی که دندان به عمق پوسیدگی نرسیده باشد، درمان صورت گیرد.

در اغلب مواقع مشاهده شده است که شکستگی های دندانی و مشکلات لثه ای و حتی ضربه های ناگهانی باعث آسیب به عصب دندان شده است و بیمار در کنار ترمیم احتیاج به عصب کشی پیدا کرده است.

انواع ترمیم دندان

  • ترمیم دندان با آمالگام: آمالگام از نوعی آلیاژ فلزی ساخته شده است که باعث استحکام دندان در برابر مواد جویدنی و همچنین عدم رشد باکتری ها در آن می شود. به همین جهت ترمیم با آمالگام دارای مزایای زیادی می باشد. این مواد برای افرادی مناسب است که حساسیت زیادی به پوسیدگی دارند.
  • ترمیمی دندان با کامپوزیت: یکی از موادی که اخیرا وارد مارکت های دندانپزشکی شده است، کامپوزیت ها می باشد که ماده ترمیم هم رنگ دندان می باشد. یکی از مزایای آن جذابیت و زیبایی است که برای متقاضی به همراه دارد. استفاده از این مواد در هر حفره ای از دندان امکان پذیر است و محدودیت خاصی ندارد.
  • ترمیم های غیر مستقیم: مواد غیر مستقیم اینله و یا اونله (کاسپ) برای پوشش معایب دندان های مستقیم استفاده می شود که نتایج خوب و کیفیت و عمر بالایی دارد. گفته می شود که نسبت به روش های ذکر شده مقداری گران تر است و در دو جلسه صورت می گیرد. در جلسه اول بعد از بی حس کردن دندان اقدام به حذف پوسیدگی  و پانسمان می کنند همچنین در این جلسه دندانپزشک اقدام به قالب گیری نیز می کند و در جلسه دوم پانسمان برداشته می شود ومواد مخصوص درون حفره جایگزین یا باند می شود. این روش همان پرکردن دندان می باشد.
 دندانپزشکی بهبد کلینیک دندانپزشکی در کرج می باشد که دارای تجهیزات پیشرفته و به روزی است و به درمان انواع بیماری های دهان و دندان در بزرگسالان و کودکان می پردازد.
برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۶۳۲۲۱۹۰۵۲ تماس بگیرید و یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

روش انجام ترمیم دندان

ترمیم دندان در دو مرحله بعد از بی حس نمودن صورت می گیرد که عبارتند از:

  • مهیا کردن دندان برای موارد ترمیمی: در این روش دندانپزشک با لیز یا مته های طبی برش هایی در دندان ایجاد می کند.
  • قرار دادن مواد ترمیمی در مکان مناسب: دندانپزشک در این روش اقدام خارج نمودن ساختار پوسیده دندان بررسی های نهایی می نماید و سپس مواد را جایگزین می کند.

پس از اتمام این دو مرحله پزشک اقدام به صیقل دادن دندان و یکنواخت نمودن آن با دیگر دندان ها می کند.

جهت اطلاع از شیوه ی پرکردن دندان با کامپوزیت بهتر است که این کلیپ را مشاهده کنید.

باتشکر مدیریت سایت دندانپزشکی زیبایی در کرج.

پاسخ

3 × 1 =