۰۸ خرداد

باید ها و نباید های دندانپزشکی

باید ها و نباید های دندانپزشکی

خوشبختانه در حیطه سلامت دهان و دندان یکی از پیشرفته ترین کشورها هستیم. از بابت سلامت دهان ودندان علی رغم اینکه دسترسی مردم  به خدمات درمانی پزشکی راحت است، با توجه به وجود یک سری از مجموعه مشکلات، آسیب هایی هم وجود دارد که چنانچه بیماران آگاهی لازم را داشته باشند می توانند این آسیب ها را به حداقل برسانند.

تحولات دندانپزشکی

تحولات دندانپزشکی طی سالهای اخیر سرعت بسیار زیادی در تکنولوژی، آگاهی رسانی و متریال هایی که در این زمینه استفاده می شود، گرفته است. لازمه استفاده صحیح از این تحولات این است که با آگاهی کافی و پیگیری مناسب بتوانند، نهایت بهره را ببرند.

باید ها و نباید های دندانپزشکی

باید ها و نباید های دندانپزشکی

پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندانی یکی از شایع ترین بیماری های عفونی انسان است. از فاکتور های موثر در پوسیدگی قند ها و میکروارگانیسم ها می باشند. البته این فاکتورها  به تنهایی نمی توانند باعث پوسیدگی دندانی شوند، و نقش زمان نیز در پوسیدگی دندان مهم و موثر است. چنانچه یکی از این فاکتورها ی موثر کنترل شوند. می توان از پوسیدگی دندان جلوگیری کرد.

اولین مراجعه به دندانپزشکی چه زمانی است؟

با شروع رویش اولین دندان شیری در کودک باید اولین مراجعه صورت بگیرد. حتی ممکن است مشکلاتی در این زمینه وجود داشته باشد. برای مراقبت از دندان ها،  سن قبل از رویش دندان ها و حتی در زمانی که کودک مراحل جنینی خود را طی می کند یک سری مراقبت ها نیاز است که انجام شود. مانند: تغذیه مادر و کودک. بعد ازآن، این مراقبت ها هر ۶ ماه یکبار باید انجام شود.

درمان های پوسیدگی دندان

درمان پوسیدگی های دندان بسته به نوع و شدت آن متفاوت است. و این دندانپزشک است که با معاینه دقیق دندان ها تشخیص می دهد که کدام یک از روش های درمانی مناسب است.

روش های درمان و ترمیم پوسیدگی دندان

  • کامپوزیت
  • روکش سرامیکی
  • روکش فلز متصل به چینی
  • ترمیم آمالگام
  • یا حذف پوسیدگی و یک فلوراید تراپی ساده

درمانی که تغییر رنگ کمتری دارد سرامیک ها هستند. اگر رعایت بهداشت بیمار خوب باشد کامپوزیت روشی ساده تر و کم هزینه تری است.

کدام یک از درمان های دندان پوسیده عمر بیشتری دارد؟

بستگی به میزان تخریب دندان ها، موقعیت دندان ها در فک، لزوم انجام درمان ریشه دندان مورد نظر، سن بیمار و همکاری بیماری دندانپزشک بهترین درمان را به بیمار پیشنهاد می دهد.

به طور کلی هر یک از روش های ترمیم و بازسازی تاج دندان اگر به درستی انجام شوند طول عمر قابل قبولی دارند.

ترس از دندانپزشکی یکی از موانع دریافت خدمات آن به خصوص در کودکان است. وظیفه والدین است که کودک را از سنین پایین نزد دندان پزشک ببرند. و به طور منظم مورد معاینه دوره ای قرار داده و همچنین از خدمات پیشگیری دندانپزشکی بهره مند شوند. شاید بتوان گفت کنترل تغذیه حتی از مسواک زدن هم مهمتر است. مصرف زیاد و متناوب مواد قندی و چسبنده یکی از بدترین عادات تغذیه ای در جوامع مدرن است. همیشه به یاد داشته باشید که پیشگیری بهتر از درمان است. پس بهتر است از روش های ساده پیشگیری از پوسیدگی مانند: استفاده از نخ دندان، مسواک و دهان شویه بهره گرفت.

 دندانپزشکی بهبد کلینیک دندانپزشکی در کرج میباشد که دارای تجهیزات پیشرفته و به روزی است. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۶۳۲۲۱۹۰۵۲ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

لزوم استفاده از نخ دندان چه اهمیتی دارد؟

اگر فردی فقط مسواک بزند و از نخ دندان استفاده نکند. ۳۶ درصد از سطوح دندانی خود را تمیز نکرده رها کرده است، این سطوح تمیز نشده همان سطوحی است که با دندان های کناری تماس دارد و محل بسیار مناسبی برای رشد میکروب ها است. بنابراین استفاده از نخ دندان به شدت اهمیت دارد.

سایر مقالات:

آیا تحلیل لثه درمانی هم دارد؟

پیشگیری از پوسیدگی دندان کودکان

درد دندان عقل نشانه چیست

پاسخ

4 × چهار =