۲۰ خرداد

انجام ارتودنسی از چه سنی مناسب است؟

انجام ارتودنسی از چه سنی مناسب است؟

ارتودنسی در همه سنین قابل انجام است اما ترجیحا سن های پایین جهت درمان انتخاب می شوند. چون در این افراد فاکتور رشد مطرح است که در اشخاص بزرگسال این فاکتور حذف می شود. در مورد اینکه چه سنی جهت انجام ارتودنسی مناسب است، سن باید با نوع ناهنجاری مناسب باشد اینکه بگوییم یک سن مشخصی برای انجام آن وجود دارد کاملا باوری اشتباه است. باید بررسی کنیم که نوع ناهنجاری فرد چیست سپس اقدام به درمان کنیم.

معاینه اولیه ارتودنسی از چه سنی انجام می شود؟

معمولا معاینه اولیه در اطفال از سن ۶ الی ۷ سالگی است، گاهی اوقات نیاز است تا اقداماتی در این سن انجام شود. اما سن طلایی ارتودنسی سن ۸الی ۱۲ سالگی است.

ارتودنسی در بزرگسالان

کسانی که سن رشد آنها کامل شده است و به دوران بزرگسالی رسیده اند قابلیت درمان ارتودنسی را دارند. دلیل اینکه می گوییم انجام ارتودنسی در رشد نتیجه بهتری دارد این است که می توان به رشد فرد جهت داد در نتیجه پزشک کارایی و عملکرد قوی تری خواهد داشت. پیشگیری از درمان بهتر است پس نباید صبر کنیم تا مشکلی رشد کند به دلیل اینکه زمانی که مشکلی بزرگ شود کنترل و درمان آن هم سختر می شود.

گاهی اوقات بعضی ناهنجاری ها نیاز دارند که در دو زمان مختلف درمان شوند. که ارتودنسی از جمله این درمان ها است. در روند رشد انسان طبق منحنی دکتر ماست دو جهش رشدی وجود دارد. که اولین جهش حدود سن ۵ الی ۶ سالگی است و بعد از متعادل شدن دوباره در سن ۱۲ الی ۱۳ سالگی منحنی جهش پیدا می کند. معمولا در پسر ها تا سن ۲۰ الی ۲۱ سالگی این روند ادامه پیدا می کند، دختر ها زودتر از پسرها به سن بلوغ می رسند در نتیجه درمان آنها باهم متفاوت است.

درمان مشکلات فکی

رشد فک بالا سریع تر از فک پایین تمام می شود در افرادی که مشکل فکی دارند  فک بالا باید سریع تر از فک پایین درمان شود. فک بالا به جمجمه متصل است در صورتی که فک پایین یک استخوان مستقل و متحرک می باشد. فک بالا توسط درزهایی به جمجمه متصل است این درزها حدود سن ده سالگی یکپارچه می شود و قابلیت جابه جایی خود را از دست می دهد. در نتیجه اگر فک بالا در مکان نامناسبی قرار گرفته باشد باید سعی شود تا زیر ده سالگی درمان شود.

آیا ارتودنسی برگشت پذیر است؟

درمان های ارتودنسی نسبت به گذشته بسیار پیشرفته کرده است. یعنی روش هایی که در گذشته استفاده می شد امروزه به هیچ عنوان انجام نمی شود . به طور مثال در گذشته جهت درمان ناهنجاری فک را باز می کردند. این روش برگشت پذیر بود و زمانی که فک به حالت اولیه باز می گشت محیط دایره ای کمتر می شد در نتیجه دندان ها دوباره روی هم قرار می گرفتند.

 دندانپزشکی بهبد کلینیک دندانپزشکی در کرج میباشد که دارای تجهیزات پیشرفته و به روزی است. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۶۳۲۲۱۹۰۵۲ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

آیا دندان عقل باعث به هم ریختگی دندان ها می شود؟

در گذشته این تئوری وجود داشت که دندان عقل باعث به هم ریختگی دندان ها در سنین بالاتر می شود. امروزه این تئوری بسیار ضعیف است و محققین متوجه شدند که در آقایان بین سن ۲۰ تا ۳۰ و در خانم ها بین ۱۸ تا ۲۵ سالگی عرض فک مقداری کاهش می یابد و تقریبا در عموم افراد اتفاق می افتد. زمانی که این مشکل ایجاد می شود به دلیل آنکه محیط نعل اسبی که دندان ها روی آن قرار گرفته اند کم می شود در نتیجه دندان ها مقداری روی هم قرار می گیرند و چون همزمان با رویش دندان عقل اتفاق می افتد این عقیده وجود دارد که دندان عقل سبب روی هم قرار گرفتن دندان ها است.

سایر مقالات:

اینجا با مراحل ارتودنسی دندان آشنا شوید!

ارتودنسی متحرک

ارتودنسی ثابت

ارتودنسی دندان نیش

مراقبت های بعد از ارتودنسی

پاسخ

4 × یک =