۰۲ دی

التهاب لثه چیست؟

التهاب لثه

آیا لثه های شما متورم و قرمز شده است؟

آیا هنگام مسواک زدن لثه های شما دچار خونریزی می شوند؟

التهاب لثه یکی از شایع ترین بیماری های دهان و دندان می باشد. بنابراین به منظور افزایش آگاهی خود در مورد عارضه التهاب لثه با ما در این مقاله همراه باشید.

التهاب-لثه

التهاب-لثه

لثه های شما برای سلامت دهان و دندان بسیار حیاتی و واجب می باشند. در حالت نرمال، لثه های سالم با استحکام کافی و رنگ صورتی اطراف دندان را می پوشانند. این بافت دهانی نازک و فیبری بوده و داخل آن با رگ های خونی پر شده است. در صورتیکه لثه شما دچار تورم شده است، ممکن است نشان از مشکلی بزرگ داشته باشد.

یکی از نشانه های بیماری لثه، التهاب لثه است. این عارضه که ممکن است با خونریزی در هنگام مسواک زدن همراه باشد، سالانه افراد زیادی را درگیر خود می کند. زمانیکه با التهاب لثه رو به رو می شوید، برای پیشگیری از مشکلات جدی تر لثه و دهان، بهتر است پس از بروز التهاب لثه در صدد درمان آن برآیید.

در صورتیکه التهاب لثه به موقع درمان نشود، می تواند سبب درد در ناحیه مورد نظر و آسیب به دندان ها شود. بنابراین برای حفظ دندان ها، دندانپزشک در صدد یافتن علت این عارضه و درمان آن بر می آید. التهاب لثه نیز همچون عفونت لثه یکی از مشکلات دهان و دندان بوده و درمان آن به راحتی انجام پذیر است.

علت اصلی التهاب لثه جرم ها و پلاک های دندانی می باشد. در صورتی که پس از هر وعده غذایی و به صورت روزانه دندان ها تمییز نشوند، ممکن است سبب تشکیل پلاک در اطراف دندان ها شود. همچنین جرم گیری دندان ها می تواند به پیشگیری از التهاب لثه کمک شایانی نماید.

در صورتیکه التهاب لثه به موقع درمان نشود، می تواند سبب درد در ناحیه مورد نظر و آسیب به دندان ها شود. دندانپزشکی بهبد کلینیک دندانپزشکی در کرج میباشد که دارای تجهیزات پیشرفته و به روزی است. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۶۳۲۲۱۹۰۵۲ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

درمان التهاب لثه

در صورتیکه التهاب لثه به موقع درمان شود، از بین بردن این عارضه بسیار راحت می باشد. شما می توانید با اقدامات ذیل تا حد زیادی به درمان التهاب لثه کمک نمایید:

  • مسواک زدن

در هنگام مسواک زدن از فشار بیش از حد به مسواک خودداری نمایید. مسواک زدن اشتباه می تواند تا حد زیادی به بافت لثه آسیب وارد نماید. از مسواک های نرم برای شستن دندان ها استفاده نمایید. همچنین در هنگام کشیدن نخ دندان، آن را به صورت مورب و با کم ترین فشار وارد فواصل بین دندانی نمایید. زمانیکه مسواک می زنید، از تمیز شدن سطح جلو و عقب دندان ها اطمینان حاصل نمایید.

  • نخ دندان زدن

کشیدن نخ دندان در بین فواصل درمانی می تواند به کاهش جرم و پلک های دندان کمک نماید. جرم های بین دندان سبب افزایش احتمال پوسیدگی دندان و التهاب لثه ها می گردد. فراموش نکنید که می بایست استفاده از نخ دندان به صورتی باشد تا به جای اینکه مواد غذایی را به پایین هل دهد، به آرامی آنها را بیرون بکشد.

  • شستن زبان

زبان عضوی از بدن است که غذا را در داخل دهان حرکت می دهد. بنابراین در تماس مستقیم با مواد غذایی قرار می گیرد. از طرفی روی زبان مملو از پرزهای ریزی می باشد که به راحتی می تواند مواد غذایی را بر روی خود جای دهد. شستن روزانه زبان به هنگام مسواک کردن می تواند دهان را از بسیاری از بیماری ها از جمله التهاب لثه در امان نگه دارد.

  • استفاده از خمیر دندان مناسب

امروزه خمیر دندان های مخصوصی برای محافظت از دندان ها در بازار موجود می باشد.

  • رژیم غذایی مناسب

داشتن برنامه غذایی مناسب می تواند لثه های شما را در برابر آسیب های احتمالی مستحکم نماید. گنجاندن ویتامین c و کلسیم در برنامه غذایی روزانه از بسیاری از بیماری های لثه پیشگیری می نماید.

  • کاهش استرس

استرس سبب بر هم خوردن نظم ترشح هورمون ها می شود. هورمون کورتیزل نیز یکی از این هورمون هاست که اختلال در روند ترشح آن می تواند سبب التهاب لثه شود.

پاسخ

3 + 5 =