11 آگوست

پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندانی ، بیماری دهانی عفونی ، مولتی فاکتوریال و مسری است که در اثر تقابل پیچیده فلور دهان با کربوهیدرات های قابل تخمیر غذا روی سطوح دندان در طول دوره زمانی ایجاد می شود . البته این ارتباط بسیار پیچیده است و در همه افراد با دندان ، بیوفیلم و کربوهیدرات مصرفی با گذشت زمان پوسیدگی مشاهده نمی شود.

پوسیدگی-دندان
پوسیدگی-دندان

علل پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندانی از لحاظ علمی حل شدن بافتهای سخت دندان که ناشی از محصولات تولید شده به وسیله باکتری ها می باشد . به این صورت باکتری هایی که به طور طبیعی در دهان انسان زندگی می کنند در اثر عدم بهداشت دهان تکثیر پیدا می کنند . به این صورت که باقیمانده مواد غذایی در اثر ماندن در دهان نوعی اسید می شود که باعث حل شدن مواد سخت دندان از جمله مینا و عاج دندان می شود. موا غذایی که به دندان ها می چسبند باکتری های بر روی دهان به مواد غذایی چسبیده و تشکیل پلاک دندان می دهند . پلاک دندانی به وجود آورنده پوسیدگی می باشد. بنابراین مواد غذایی که مصرف می شوند باید از دهان و دندان ها تمیز شود تا باکتری ها از انها تغذیه نکنند. شیارها و حفره هایی که در روی دندان های خلفی وجود دارد مستعدترین نقاط به پوسیدگی می باشد.

پوسیدگی دندانی از لحاظ علمی حل شدن بافتهای سخت دندان که ناشی از محصولات تولید شده به وسیله باکتری ها می باشد ..کلینیک بهبد جزو کلینیک دندانپرشکی در کرج می باشد که دارای تجهیزات پیشرفته و به روزی است .برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۶۳۲۲۱۹۰۵۲ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

انواع پوسیدگی دندان

پوسیدگی ثانویه

این نوع پوسیدگی در مجاور ترمیم ، روکش دندان و فیشور سیلنت رخ می دهد. در صورت نفوذ پروب کند به داخل ضایعه آنرا ضایعه حفره دار در نظر می گیرند . اگر در هنگام معاینه دمینرالیزاسیون بطور واضح دیده شد ، آن ضایعه پوسیدگی فعال نام می گیرد .

در پوسیدگی های غیر فعال روند پوسیدگی متوقف شده است ولی علائم آن وجود دارد .

پلاک دندانی لایه ای نرم ، محکم و در عین حال چسبنده است که روی سطح دندانی تجمع می یابد .

عوارض پوسیدگی دندان

  • از بین رفتن و در نهایت از دست دادن دندان
  • نامنظم شدن دندان ها
  • ایجاد مشکلات گوارشی

پیشگیری از پوسیدگی دندان

  • مسواک زدن حداقل روزی ۲ بار

بسیاری از افراد روش درست مسواک زدن را نمی دانند . برای این کار مسواک را در زاویه ۴۵ درجه به سمت لثه بگیرید در واقع موهای مسواک در جای رشد دندان و لثه قرار می گیرد . در این ناحیه بیشتری میکروب و باکتری تجمع می یابد . نباید مسواک را به صورت عمودی در این ناحیه قرار داد زیرا به بافت های این ناحیه آسیب می رساند . مسواک را باید با حرکات لرزشی و به صورت عمودی از پایین به سمت نوک دندان حرکت داد .

  • استفاده از نخ دندان بسیار تاکید می شود . زیرا پلاکی که در بین دندان ها قرار گرفته با نخ دندان تمیز می شود .
  • بعد از مصرف غذاهایی که چسبناک هستند و دارای قند فراوان می باشد حتما دندان ها مسواک شوند .
  • معاینات روتین دندانپزشکی هر ۶ ماه یکبار برای همه افراد توصیه می شود زیرا پوسیدگی در مراحل اولیه علائمی ندارد و فرد با اقدام به موقع از پیشروی آن جلوگیری کرده و درمان صورت می گیرد.

در آخر باید توجه داشت که پوسیدگی دندان نوعی بیماری است که باید جدی گرفته شود و با اقدام به موقع می توان درمان را شروع کرد .

مطالب مرتبط با این مقاله :

پروتز دندان

ایمپلنت دندان

پاسخ

20 + 8 =