18 جولای

پروتز دندان

پروتز دندان

پروتز دندان یکی از شاخه های دندانپزشکی است که بسیار گسترده می باشد که شامل زیبایی دندان ( مانند لمینت و کامپوزیت ) ، روکش هایی که به صورت تک واحدی یا چند و.احدی انجام می شود ، ایمپلنت دندان ، پروتز های متحرک که برای افراد در سنین بالا استفاده می شود .

پروتز دندان
پروتز دندان

انواع پروتز دندان

از نظر نوع پروتز دارای طبقه بندی ذیل می باشد :

  1. زیبایی

این نوع پروتز ها شامل کامپوزیت و لمینت می شود . کامپوزیت ها دارای دو نوع ونیر و سرامیکی می باشد که برای اصلاح طرح لبخند استفاده می شود .

با توجه به مزایای هر کدام سوال اینجاست که کدام روش بهتر است ؟

میانگین عمر کامپوزیت ونیر ۶ تا ۸ سال می باشد ولی عمر کامپوزیت سرامیکی بیشتر است . البته این عامل بستگی به نوع موادی که دندانپزشک استفاده می کند و نحوه قرارگیری آن بستگی دارد . عمر لمینت ها نیز دارای میانگین ۷ تا ۸ سال می باشد . تصور اغلب افراد این است که در کامپوزیت تراش دندان کم است در حالیکه در لمینت ها میزان تراشیدن بیشتر است . در لمینت های امروزی از موادی استفاده می شود که دارای ضخامت کمتری می باشد و از استحکام بیشتری برخوردار است بنابراین نیاز به کمترین تراش دارد .

پروتز دندان شامل زیبایی دندان ( مانند لمینت و کامپوزیت ) ، روکش هایی که به صورت تک واحدی یا چند و.احدی انجام می شود  .کلینیک بهبد جزو کلینیک دندانپرشکی در کرج می باشد که دارای تجهیزات پیشرفته و به روزی است .برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۶۳۲۲۱۹۰۵۲ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

هزینه کامپوزیت دندان

هزینه لمینت دندان گرانتر از کامپوزیت می باشد زیرا از متریال بهتری استفاده می شود ولی گران بودن دلیل بر بهتر بودن آن نیست .

  1. درمانی

این نوع پروتز برای دندان هایی است که بیش از ۵۰% از بافت تاج دندانی از بین برود . زمانی که دندانی عصب کشی می شود نیاز به روکش دارد . زیرا دکتر دندانپزشک برای اینکه بتواند عصب کشی را به طور کامل انجام دهد مجبور است مقدار زیادی از بافت دندانی را بردارد . این دندان در حالت عادی در معرض خطر زیادی برای شکستن قرار می گیرد . در این مواقع باید اقدامات لازم برای آماده سازی جهت روکش انجام می شود. زمانی که بیمار دندانی را بنا به علتی از جمله کشیدن یا پوسیدگی زیاد از دست می دهد سوال اینجاست در چه زمانی نیاز به جایگزینی دارد ؟

اگر مدت زمان زیادی از بی دندانی بگذرد و دندان به حال خود رها شود ، دندان های مجاور و جلویی فک به تدریج دچار بی نظمی شود و این دندان ها حرکت کرده و فضای خالی را محدودتر کند . بنابراین ضروری است هر چه سریع تر اقدام به جایگزینی دندان از دست رفته شود .

روش های جایگزین کردن دندان از دست رفته

  1. پروتز ثابت یا بریج

روشی که به نام بریج های سه واحدی شناخته شده می باشد . برای جایگزینی یک دندان از دست رفته دو دندان اطراف آن تراش می خورد و زیر روکش می رود و دندان وسط مثل پل به دندان کناری که روکش هست متصل می شود .

  1. ایمپلنت دندان

یکی از بهترین و موثرترین روشهایی که در دو دهه اخیر مورد استفاده قرار می گیرد ایمپلنت های دندانی است . ایمپلنتها قطعه فلزی به شکل ریشه دندان می باشد که در استخوان کاشته می شود . در واقع شکل ریشه دندان را که به استخوان جوش می خورد تقلید می کند و به طور ثابت در استخوان می ماند . سپس با روشهای پروتزی روکش های ریشه های کاشته شده را می سازند . این روش به مراتب بهتر از بریج های سه واحدی می باشد . از مزایای این روش اینست که دندان های مجاور درگیر درمان نمی شوند بنابراین دچار آسیب نمی شوند و سالم می ماند . این دندان بعد از کاشت در صورت مراقبت های بهداشتی هیچ پوسیدگی ندارد .

مطالب مرتبط با این مقاله :

بلیچینگ دندان 

اصلاح طرح لبخند 

لمینت دندان

پاسخ

4 × 3 =