۰۹ دی

روکش دندان عصب کشی شده

روکش دندان عصب کشی شده

آیا دندان شما بر اثر ضربه تخریب شده است؟

آیا پوسیدگی دندان شما تا رشیه به دندان آسیب رسانده است؟

با ما در این مقاله به منظورکسب اطلاع بیش تر در مورد روکش دندان عصب کشی شده همگام باشید.

زمانیکه دندان به قدری تخریب شده باشد که پایه محکمی برای روکش گذاری وجود نداشته باشد، از روش پست و کور دندان استفاده می شود. این دندان ها به قدری تضعیف می شوند که بیش تر اوقات تنها ریشه دندان از پوسیدگی نجات یافته و عصب کشی دندان واجب می شود.

پست و کور دندان

پست و کور دندان

در این شرایط، عکس های رادیوگرافی که از دندان بیمار تهیه می شوند معمولاً بیانگر تخریب کامل سطح دندان می باشند. این عارضه علاوه بر پوسیدگی ممکن است بر اثر شکستن دندان و برخورد ضربه شدید به دندان نیز به وجود بیاید.

در هر صورت بهترین راه حل برای ترمیم دندان هایی که به هر دلیلی تا مرز ریشه تخریب شده اند، استفاده از پست و کور دندان می باشد. در این روش ابتدا بافت آسیب دیده دندان از آن جدا شده و سطح دندان برای قرار دادن جزئیات آماده می شود.

سطح دندان صیقل خورده و پس از تمییز کردن دندان از ضایعات به وجود آمده، کانالی در داخل دندان تا نزدیکی ریشه به وجود می آید.

در مرحله بعد از دندان آسیب دیده قالب هایی تهیه می شود. این قالب ها به لابراتور برده شده و به تناسب فاصله و اندازه دندان ها، دندان جدیدی برای فرد درست می شود. پست و کور هر دو می بایست پیش از قرار گیری در ناحیه مورد نظر از لحاظ اندازه و همخوانی با سایر دندان ها مورد بررسی قرار گیرند.

تاج دندان نیز به وسیله کور بازسازی شده و این ماده سبب افزایش وسعت دندان به مقدار مناسب می گردد. در بیش تر موارد برای ساخت کور از مواد ذیل استفاده می نمایند:

  • آمالگام دندانی

این ماده به رنگ نقره ای می باشد که حتماً هنگام روکش کردن دندان ها آنرا دیده اید.

  • کامپوزیت دندانی

این ماده به رنگ سفید بوده و سبب طبیعی تر دیده شدن دندان ها می شود.

بهترین روش برای روکش دندان عصب کشی شده و تخریب شده استفاده از پست و کور می باشد. دندانپزشکی بهبد کلینیک دندانپزشکی در کرج میباشد که دارای تجهیزات پیشرفته و به روزی است. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۶۳۲۲۱۹۰۵۲ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

همچنین داخل دندان آسیب دیده به وسیله مته مخصوصی خالی شده و جا برای قرار دادن پست باز می شود. در حقیقت میله فلزی که پست نام دارد جایگزینی برای بدنه دندان می شود. این قطعه فلزی با چسب مخصوصی به ریشه دندان چسبانده شده و استحکام دندان را بالا می برد.

بعد از اینکه پست و کور در جای خود محکم شدند، روکشی بر روی آنها قرار می گیرد. این روکش شمای دندان طبیعی را برای دندان بازسازی شده ایجاد می نماید.

در موارد ذیل قرار دادن پست در داخل دندان پیشنهاد نمی شود:

  • اگر دندان شکسته باشد، درصورتیکه بیش از نیمی از دندان بیرون از لثه باقی مانده باشد، معمولاً استفاده از پست لازم نیست. زیرا در این شرایط پایه های دندان آنقدر سست نشده اند که احتیاجی به استفاده از پست باشد. در نهایت تصمیم گیری در مورد انتخاب روش درمانی بر عهده دندانپزشک متخصص می باشد.
  • اگر دندان دچار پوسیدگی شده باشد ولی تنها قسمت های بالایی دندان را درگیر نماید به نحویکه پایه های دندان همچنان از استحکام مطلوبی برخوردار باشند. به این معنی که پوسیدگی دندان تنها بخش های سطحی بافت دندان را درگیر نماید. در این شرایط نیز با توجه به تشخیص دندانپزشک می توان بدون استفاده از پست دندان را ترمیم نمود.

روکش دندان عصب کشی شده تا چند سال ماندگاری دارد؟

در صورتیکه از روکش های دندان به خوبی نگهداری شود و از جنس روکش مناسبی برای دندان های آسیب دیده استفاده شود، می توانند ۱۰-۸٫۵ سال ماندگاری داشته باشند.

نتیجه گیری

بهترین روش برای روکش دندان عصب کشی شده و تخریب شده استفاده از پست و کور می باشد. امروزه این روش در تمامی شهرهای بزرگ ایران از جمله تهران، کرج و … قابل انجام می باشد.

پاسخ

یک × دو =