۲۰ فروردین

کیست دندان چیست و چه درمانی دارد؟

درمان کیست دندان

کیست دندان چه علائمی دارد؟

بهترین درمان کیست دندان چیست؟

با ما در این مقاله به منظور آشنایی با روش های درمان کیست دندان همراه باشید.

کیست دندان می تواند بسیار جدی باشد و درصورتیکه بدون پیگیری های لازم به حال خود رها شود، موجب مشکلات زیادی همچون درد و احساس ناراحتی در دهان و دندان می گردد. زمانیکه کیست دندان به میزان زیادی پیشرفت نماید، ممکن است سبب آسیب به سلامتی دندان ها و طرح لبخند شما شود.

درمان-کیست-دندان

درمان-کیست-دندان

برای آسیب رساندن به دندان های شما، نیازی نیست کیست ها به میزان زیادی رشد کنند. از زمانیکه کیست ها شروع به بزرگ شدن می کنند و در همان ماه ها و سال های اولیه می توانند صدمات جبران ناپذیری به دندان های شما و بافت لثه وارد آورند. هر چند که دیر یا زود و بدون مراقبت های لازم، عفونت دهان که بر اثر کیست به وجود می آید به حد پیشرفته ای رسیده و می بایست برای درمان آن هزینه های سنگینی پرداخت شود.
توجه داشته باشید که ویزیت های دندانپزشکی روتین و به موقع علاوه بر آنکه در اولین فرصت مشکلات دهان و دندان را تشخیص می دهد، بهترین راه حل را نیز برای درمان آنها بر می گزیند.

درمان کیست دندان بسته به مکان و علت به وجود آمدن آن، به روش های مختلفی قابل انجام می باشد. دندانپزشکی بهبد کلینیک دندانپزشکی در کرج میباشد که دارای تجهیزات پیشرفته و به روزی است. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۶۳۲۲۱۹۰۵۲ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

پس از آنکه از دندان تصاویر گرافی تهیه شد، بسته به محل قرار گیری دندان ها و نوع کیستی که دندان را درگیر کرده است، درمان های لازم تجویز می شود. به منظور بازگرداندن سلامت دندان شما و درمان دقیق کیست، اندودانتیکس یا ریشه درمانی ممکن است تا حد زیادی راهشگا باشد.
اگر مدت زمان زیادی از به وجود آمدن کیست دندان شما می گذرد و سیستم ایمنی بدنتان نسبت به این ضایعه واکنش نشان داده است، جراحی دندان و ریشه درمانی شاید تنها گزینه برای درمان شما باشد.

کیست دندان چیست؟

کیست دندان اساساً یک بافت کیسه مانندی است که ممکن است در قسمت های مختلف بدن یافت شود. برخی از کیست ها می توانند با هوا، آب و یا دیگر مواد پر شوند. کیست ها معمولاً در بافت نرم دهان مانند لثه ها، لب و اطراف دندان ها به وجود می آیند. این ضایعات عموماً به آرامی رشد می کنند و سبب ایجاد تورم، درد و مشکلاتی در دهان می شوند. زمانیکه کیست ها پیشرفته می شوند و شرایط پیچیده ای را به وجود می آورند، جراح متخصص ممکن است برای برطرف کردن کیست دندان از روش جراحی استفاده نماید.

علائم کیست دندان

اگر کیست دندان عفونی شود، موجب به وجود آمدن تورم و درد در داخل دهان و دندان می شود. کیست ها ممکن است حفره مخاطی دهان را درگیر نموده و به شکل تاول های زرد رنگ درآیند. همچنین برخی از کیست های دندانی می توانند بدون ایجاد عفونت در داخل دهان باقی بمانند. در اکثر مواقع این کیست ها بدون علائم خاصی می باشند.
لذا این کیست ها در معاینات چشمی قابل تشخیص نبوده و تنها با تصویر برداری های تخصصی مانند OPG دندان مورد بررسی قرار می گیرند.

انواع کیست دندان

در ذیل به برخی از شایع ترین انواع کیست دندان اشاره می نماییم:
• کیست دنتی ژروس
این کیست ها معمولاً در نزدیک و یا بالای دندان عقل نهفته به وجود می آیند. جراح دنداپزشک عمماً پس از جراحی دندان عقل نهفته، این کیست را نیز خارج می نماید.
• کیست پری اپیکال
کیست پری اپیکال به دنبال عفونت پالپ دندان و یا در اطراف عصب های از بین رفته دندان قابل کشف می باشد. این نوع از کیست می تواند به آبسه دندان ختم شود و یا شانس به وجود آمدن این عارضه را بالا ببرد.
• کیست های ادنتوژنیک
گروهی از کیست های دندانی هستند که در داخل فک قرار می گیرند. کیست های ادنتوژنیک معمولاً پیش از آنکه کشف شوند، به میزان زیادی بزرگ می شوند.

نتیجه گیری

درمان کیست دندان بسته به مکان و علت به وجود آمدن آن، به روش های مختلفی قابل انجام می باشد. شما می توانید به منظور جلوگیری از پیشرفت ضایعه و عوارض ناشی از آن، به کلینیک دندانپزشکی خوب در کرج مراجعه نمایید.

پاسخ

دوازده − 1 =