۲۱ شهریور

انواع پروتز دندان

انواع پروتز دندان

دندان ها به علت های مختلف مانند پوسیدگی، تخریب بافت های همبند یا آسیب دیدگی امکان افتادن یا ازدست دادن شکل خود را دارند. نداشتن دندان به صورت مادرزادی هم کم نیست.

در این مقاله با پروتز دندان و انواع آن بیشتر آشنا می شویم. دندانپزشکی زیبایی شامل جایگزینی، پروتز و ترمیم دندان های آسیب دیده با روکش ها و پروتزهای دیگر دندانی همچون پروتز قسمتی از دندان در معرض دید می باشد. انواع پروتزهای دندانی شامل پروتز ثابت و پروتز متحرک است.

نمونه پروتز دندان کلینیک دندانپزشکی بهبد

نمونه پروتز دندان کلینیک دندانپزشکی بهبد

پروتز دندان ثابت

پروتز دندان ثابت همان چیزی ست که در میان مردم به عنوان روکش دندان مرسوم می باشد و انواع پروتز دندان ثابت عبارتند از:

• روکش تک واحدی دندان ( single dental crown):

معمولا هنگامی دندان نیاز به روکش داشته که به دلایل ساختار دندان، ضعیف شده و به حفاظت و حمایت با روکش نیاز دارد یا به دلایل زیبایی نیاز به روکش است. گاهی به علت نقض عملکرد دندان (مشکلات فانکشنال) روکش به کمک سیستم جویدن و مضغ فرد می آید.

• بریچ دندان ( dental bridges):

یکی دیگر از انواع پروتز بریچ های دندانی بوده، آنچه که بیشتر به عنوان پروتز ثابت دندان در میان مردم جامعه مرسوم است همین نوع پروتز دندان می باشد.

این پروتز زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که فرد یک یا تعداد بیشتری از دندان های خود را از دست داده و در عین حال هنوز حداقل یک دندان در جلو و یک دندان در عقب، دندان از دست رفته وجود داشته باشد.

بنابراین با تراش دو دندان مجاور ناحیه خالی از دندان، یک پل بین دندان ها ی پایه زده می شود که ناحیه خالی از دندان پر شده و دوباره توانایی جویدن و زیبا شدن را به فرد بر می گرداند.

 دندانپزشکی بهبد کلینیک دندانپزشکی در کرج می باشد که دارای تجهیزات پیشرفته و به روزی است و به درمان انواع بیماری های دهان و دندان در بزرگسالان و کودکان می پردازد. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۶۳۲۲۱۹۰۵۲ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

پروتز دندان متحرک

گاهی به دلیل های مختلف نمی توان از پروتزهای دندانی ثابت جهت جایگزینی دندان های از دست رفته استفاده کرد. در این صورت می توان از پروتز های متحرک استفاده کرد. پروتز متحرک به راحتی داخل دهان گذاشته و برداشته می شود. انواع پروتز دندان متحرک عبارتند از:

• پروتز دندانی پارسیل ( partial prosthesis):

این نوع از پروتز با عنوان دندان تکه ای در بین عموم جامعه موسوم است.

• پروتز کامل دندان ( denture):

این نوع را حتما در دست پدر بزرگ ها و مادر بزرگ ها دیده اید. این نوع پروتز متحرک برای افرادی مورد استفاده قرار می گیرد که دندان های خود را به طور کامل از دست داده اند.

هر چند امروزه با پیدایش ایمپلنت های دندانی استفاده از این نوع پروتز متحرک کمتر شده ولی هنوز به عنوان کم هزینه ترین درمان بی دندانی استفاده می شود. پروتز کامل دارای دو نوع معمولی و لثه نرم می باشد.

 

• اوردنچر ( over denture):

این نوع پروتز به نسبت پروتز کامل دندان راحت تر بوده ولی به هر حال متحرک است و راحتی آن از پروتز ثابت دندان کمتر می باشد.
قیمت پروتز دندان اعم از هزینه پروتز ثابت و متحرک ، معمولا شامل مجموع هزینه های لابراتواری و دستمزد دندانپزشک می باشد.

پاسخ

دوازده − 11 =